Slovinská velvyslankyně na návštěvě v radnici města

26/5 2011

Do Radnice města Ostravy zavítala dnes na přátelskou návštěvu velvyslankyně Republiky Slovinsko v ČR Smiljana Knez. Její excelenci přijala náměstkyně primátora města Ostravy Simona Piperková. Setkání se zúčastnili rovněž vedoucí kanceláře primátora Marcela Trojáková a vedoucí oddělení vnějších a zahraničních vztahů Zdeněk Sladovník, za hosty pak atašé pro hospodářskou oblast Andrej Ferčej.

Slovinská velvyslankyně na návštěvě v radnici města

Paní velvyslankyně hovořila o svém programu nejen v Ostravě, ale i jejím okolí, který je zaměřen jak na oblast hospodářské spolupráce tak také na rozvíjení kulturních styků mezi oběma zeměmi. Uvedla, že Slovinsko, které letos slaví 20 let samostatné existence, spolupracuje s Českou republikou velmi intenzivně. Také na severu Moravy existuje řada slovinských firem nebo jejich zastoupení. Zmínila se o své návštěvě Galerie výtvarného umění v Ostravě, kde navštívila výstavu architekta Borise Podreccy a jednala s vedením galerie o možnosti spolupráce v příštím roce. Paní Smiljana Knez připomněla rovněž připravovaný koncert Slovinské státní filharmonie na příštím ročníku Janáčkova máje. Jedním z bodů jejího zítřejšího programu je představení významných slovinských lázní klientele severní Moravy.

Náměstkyně primátora Simona Piperková seznámila paní velvyslankyni se současností Ostravy i jejími cíli do budoucna, s vysokou kulturní úrovní a nabídkou volnočasových aktivit našeho města a zajímala se o možnosti budoucí vzájemné spolupráce.

Paní velvyslankyně zdůraznila, že Slovinsko usiluje o rozšíření spolupráce v hospodářské i kulturní oblasti s tím, že mnohé podniky chtějí rozšířit svoji působnost i mimo Prahu. Proto chystá ve spolupráci s naší hospodářskou komorou podnikatelskou misi do Ostravy na podzim letošního roku.