Sloní kluk se jmenuje Chandru – Měsíc

12/7 2017

Sameček slona, který se narodil v ostravské zoo 8. července, dostal jméno Chandru [čandru], což v překladu znamená Měsíc. Chandru zatím výborně prospívá, prakticky permanentně se snaží pít mateřské mléko. To je důležité pro jeho vývoj a imunitu. Jeho matka, dvacetiletá slonice Vishesh se o slůně příkladně stará. V článku najdete odkaz na video z prvních dnů slůněte.

Sloní kluk se jmenuje Chandru – Měsíc

Sloní sameček Chandru. Foto: Pavel Vlček

Pracovníci ostravské zoologické zahrady jsou nadšeni, jak se daří slonímu samečkovi. Proto mu velice rychle vybrali jméno. Vitální slůně pojmenovali Chandru, česky Měsíc. Jméno připomíná otce slůněte Calvina, jehož původní jméno bylo Chandu, což je v hindštině další obdoba slova měsíc.

Děkuji pracovníkům zoologické zahrady a blahopřeji jim k velkému chovatelskému úspěchu, kterým je narození slůněte. Oceňuji i další úspěchy, jako je odchov orlosupa bradatého, lemura modrookého nebo nandu pampových," ocenil práci zaměstnanců ZOO Ostrava primátor Tomáš Macura.

Slůně Chandru po narození okamžitě začalo pít mateřské mléko. Zvyšuje se tím imunita jeho organismu a snižuje riziko nebezpečného herpes viru. Šance na přežití mláděte je tak výrazně vyšší, než kdyby mateřské mléko nepilo a bylo dokrmováno ošetřovateli. Mateřské mléko bude jedinou potravou samečka několik měsíců. Mateřské mléko bude pít až několik let. Šestiletá samička Rashmi si dodnes zpestřuje stravu „přicucáváním“ mateřského mléka od své matky Johti.

Slonice Vishesh se krmí větvemi s listím, čerstvou trávou a senem. Ošetřovatelé jí stravu zpestřují také zeleninou a speciálními granulemi.

Pavilon slonů je dočasně pro veřejnost uzavřen, aby slonice se svým mládětem měli potřebný klid.

Pro slonici Vishesh je Chandru třetím potomkem. První dvě slůňata nežijí. Při prvním porodu v roce 2011 samici chyběly jakékoli zkušenosti s odchovem mláděte. K prvorozenému samečkovi se chovala agresivně, nevěděla, jak o něj pečovat. Mládě se navíc narodilo předčasně a bylo nedovyvinuté. Několik týdnů po porodu uhynulo na sepsi organismu. Druhým mládětem byla v únoru 2014 samička Sumitra. U ní se u Vishesh projevily částečně nabyté mateřské zkušenosti, k mláděti se chovala dobře, nenapadala je, avšak vitální samičce chyběl sací reflex. Ošetřovatelé Sumitru krmili umělou náhražkou mléka. Nekojená slůňata však bývají náchylná k nejrůznějším nemocem a podle dostupných informací se ani nikde jinde na světě nepodařilo uměle dokrmované slůně odchovat. Sumitra žila necelé dva roky. Uhynula na obávaný sloní herpes. I tyto smutné zkušenosti jsou pro Vishesh důležité. Díky nim se z ní stává starostlivá a pečlivá matka.

Prohlédněte si video se slůnětem Chandru a jeho matkou Vishesh.