Sdílená kola v Ostravě budou znovu k vypůjčení až na třicet minut zdarma

2/3 2021

Po celý březen budou sdílená kola v Ostravě zdarma po dobu třiceti minut, místo obvyklých patnácti. Město přichází s nabídkou prodloužené výpůjčky po dohodě se společností nextbike, která systém sdílených kol ve městě provozuje.

Sdílená kola v Ostravě budou znovu k vypůjčení až na třicet minut zdarma

Ilustrační foto Jiří Zerzoň

„Se zlepšujícím se počasím předpokládáme zvýšený zájem o sdílená kola, která navíc v době pandemie patří k preferovaným způsobům přesunu po městě na krátké vzdálenosti. Informace o 30minutové výpůjčce zdarma, místo obvyklé čtvrt hodiny, se objeví uživatelům v aplikaci v novinkách a při zápůjčce také prostřednictvím malého banneru. Rádi bychom, aby uživatelé kola používali prioritně pro přepravu do práce, obchodu nebo třeba lékárny. Zároveň je můžeme ujistit, že jsou pravidelně dezinfikována, i tak by ale měli mít pro jistotu na rukou vlastní rukavice," uvedla resortní náměstkyně Kateřina Šebestová.

Třicetiminutová výpůjčka zdarma bude v Ostravě platit zatím od začátku března do konce měsíce. Ve všech městských obvodech je momentálně k dispozici přes 1000 kol a 320 stanic. Náklady uhradí stejným dílem město Ostrava a provozovatel systému společnost nextbike. Předpokládány jsou ve výši téměř 220 tisíc korun.

„Zhruba po roce přicházíme společně s městem s nabídkou, kterou jsme si otestovali už vloni na jaře. Bezplatnou zápůjčku prodlužujeme na dvojnásobný čas. Na bezpečnější pohyb lidí po Ostravě v době pandemie rádi přispějeme. A samozřejmě náš servisní tým sdílená kola systematicky dezinfikuje, a to řídítka, sedlo i zámek," uvedl za společnost nextbike Lukáš Luňák.

Sdílené kolo se dá půjčit prostřednictvím mobilní aplikace. Bikesharing mohou využít ale i ti, kteří nemají staženou aplikaci ve svém chytrém telefonu, případně nemají připojení k internetu. Umožňuje to systém Interactive Voice Response. Tento telefonický robot funguje 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Zájemce o půjčení kola pouze zavolá na infolinku 581 652 047, zvolí si, kde si chce kolo půjčit, naťuká na displeji svého telefonu číslo kola a robot ho na dálku odemkne. Volat je ale nutné z čísla, na kterém má majitel telefonu založený a ověřený účet u provozovatele systému. Sdílené kolo je možné také rezervovat.