Rozpočet města Ostravy je rekordní. Dosahuje 10,4 miliardy korun

12/12 2018

Vyrovnaný rozpočet města Ostravy na rok 2019 přináší opět investice i navýšení dotací městským obvodům. Jeho výše na straně příjmů i výdajů činí 10,4 miliardy korun.

Rozpočet města Ostravy je rekordní. Dosahuje 10,4 miliardy korun

Ilustrační snímek: MMO

Rozpočet města na rok 2019, který schválili zastupitelé na svém zasedání 12. prosince, tvoří celkové příjmy ve výši 9,072 miliardy korun, což je o 738 milionů korun více než vloni. Do zdrojů pro rok 2019 je započten také převod prostředků z roku 2018 ve výši 1,63 miliardy korun, který je určen převážně na investice, zapojení Fondu životního prostředí ve výši 6 milionů korun a splátky úvěrů (snížení o 301 milionů korun). Dohromady se jedná o 10,406 miliardy korun. Celkové výdaje ve výši 10,406 miliardy korun pokryjí nejen běžné výdaje města, snížení dluhu o 0,3 miliardy korun, ale jsou v nich také zahrnuty 2,8 miliardy korun na investice.

„Rozpočet pro rok 2019 pokračuje v trendu signalizujícím uvážené a zodpovědné hospodaření města, je opět rekordní, nejvyšší za posledních deset let a Ostrava je připravena i na případnou změnu trendu ekonomiky v budoucích měsících. Tři roky po sobě stoupalo ratingové hodnocení mezinárodní agentury Moody´s a nyní jsme v rámci republiky v té nejlepší společnosti, máme stejné ratingové hodnocení jako Česká republika, Praha a Brno. V příštím roce nás čekají velmi významné investiční akce, jako modernizace Městské nemocnice Ostrava či příprava výstavby nové koncertní haly,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

„Město nepočítá, že si v příštím roce bude brát úvěry. Pokračujeme s oddlužováním. Pokles úvěrového zatížení by měl činit dalších více než 300 milionů korun, takže zadluženost bude 1,7 miliardy korun. V poměru k daňovým příjmům se dostáváme hluboko pod 30 procent, jiná města jsou na 80 procentech. Ostrava bude mít výbornou výchozí situaci v období, kdy bude peníze potřebovat anebo kdy se daňové příjmy zpomalí,“ zdůraznil primátor Macura.

„Celá řada investic je pokračováním letošních projektů. V roce 2019 počítáme s rekonstrukcí stadionu Bazaly, výstavbou a rekonstrukcí kanalizací a také s vybudováním sportovní haly ve Svinově,“ uvedla náměstkyně pro investice Zuzana Bajgarová s tím, že významné částky poputují do fondů na rekonstrukci Městské nemocnice Ostrava a na výstavbu koncertní haly.

Běžné výdaje města jsou pro rok 2019 navrženy v celkové výši 7,558 miliardy korun, což je o 589 milionů více než v roce 2018.
- O 114 milionů korun budou posíleny dotace a rezervy pro městské obvody, na 1,748 miliardy Kč.
- O 77 milionů Kč budou z důvodu legislativních změn navýšeny mzdy zaměstnanců veřejné správy a příspěvkových organizací.
- O 198 milionů korun se zvýší výdaje na městskou hromadnou dopravu, které přispějí k dalšímu zatraktivnění městské hromadné dopravy.
- Dotace obchodním společnostem se navyšují o 22 milionů Kč.
- Ostatní dotace a granty se navyšují o 32 milionů Kč.

„Ostrava bude v příštím roce hospodařit s rekordní částkou za posledních 10 let, a to s 10,4 miliardami korun. Vliv na tom má zejména předpoklad lepšího výběru daní a navýšení kapitálových příjmů z prodeje nemovitostí. Naopak o 80 milionů korun rozpočet přišel z výběrů z loterií, což souvisí s dalším rušením heren na území města. Pokračovat budeme nejen ve snižování dluhu Ostravy, ale také v dalším navýšení dotací pro městské obvody, které v příštím roce dosáhnou nejvyšší částky v dosavadní historii města, a to 1,7 miliardy korun bez rezerv, což je zhruba šestina celkového rozpočtu města. I přes rekordní daňové příjmy jsou tu ale první signály ochlazení ekonomiky a já chci, aby byla Ostrava v následujících letech dobře připravena na horší časy. Jako dobří hospodáři musíme zlepšit plánování střednědobých výdajů a obecně lépe nakládat s našimi prostředky,“ upozornil náměstek primátora pro finance a rozpočet Martin Štěpánek.

Kapitálové výdaje města jsou pro rok 2019 navrženy ve výši 2,8 miliardy korun.

Rozpočet na rok 2019 včetně městských obvodů počítá s dalším snížením zadluženosti Ostravy, které je již nyní nejnižší mezi velkými městy v ČR, a to o dalších 318 mil. Kč na 1 815 mil. Kč. Snižování zadluženosti města zvyšuje jeho finanční stabilitu a vytváří dobré výchozí podmínky pro budoucí financování rozvojových projektů.

Mezinárodní ratingová agentura Moody´s  udělila Ostravě v roce 2018 známku A1. Navíc změnila Ostravě výhled ze stabilního na pozitivní. Město Ostrava tak dosáhlo stejné ratingové hodnocení, jaké udělila agentura Moody´s České republice, Praze a Brnu. Udělená známka potvrzuje, že město má ekonomickou a finanční stabilitu a rovněž vysokou spolehlivost při splácení svých závazků.