Rekonstrukce ostravských jatek je ve finále prestižní evropské soutěže

20/2 2024

Projekt přestavby historických jatek na galerii současného umění PLATO znovu boduje v Ceně Evropské unie za současnou architekturu - Ceně Miese van der Rohe. Po lednovém postupu do užšího nominačního výběru se nyní probojoval mezi finálovou sedmičku, respektive pětku. Žádná česká stavba tohoto úspěchu v minulosti nedosáhla.

Rekonstrukce ostravských jatek je ve finále prestižní evropské soutěže

Objekt zrekonstruovaných městských jatek. Foto: Lukáš Kaboň

Členové poroty zařadili přestavbu jatek do finálové pětice v kategorii Architektura, na samém začátku soutěže vybírali celkem z 362 nominovaných projektů. Další dva finalisté se utkají o prvenství v kategorii Objev.  Porotci v průběhu dubna osobně navštíví každou ze staveb  finálového výběru a dne 25. 4. rozhodnou o vítězi. Slavnostní ceremoniál s vyhlášením hlavní ceny se koná v květnu v Miesově pavilonu v Barceloně.

Cena Evropské unie za současnou architekturu - Cena Miese van der Rohe je udělována jednou za dva roky. Hodnotitelé vybírají stavby na území starého kontinentu, projektované architekty z evropských zemí (tedy nejen zemí EU). Poprvé byla cena udělena v roce 1988, naposledy - roku 2022 - ji obdržela britská architektonická kancelář Grafton Architects za stavbu Town House na Kingstonské univerzitě. 

Konverze historických jatek do podoby galerijního sídla vzešla ze studia KWK Promes polského architekta Roberta Konieczneho, a to ve stylu zvaném moving architecture. Díky unikátním otáčivým zdem se mění samotné prostorové vnímání interiérů, což více přibližuje návštěvníka jak stavbě, tak příslušným galerijním expozicím.

Nejedná se přitom o zdaleka jediný architektonický úspěch, který si přestavba jatek připsala na konto. Jen loni získala dvě ocenění za památkovou péči v rámci Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro nebo cenu Grand Prix architektů 2023 v soutěžní kategorii rekonstrukce.

Areál někdejších jatek vznikl roku 1881, v letech 1890 a 1924 – 27 prošel modernizačními úpravami. Původnímu účelu přestala jatka sloužit roku 1965, následně chátrala. Od prosince 1987 (věž), respektive září 1994 (věž s přilehlými objekty), jsou kulturní památkou.