Průzkum zjistí, zda si Ostravané přejí novou tramvajovou trať

22/8 2018

Město Ostrava se zeptá občanů na jejich názor na prodloužení tramvajové trati na 7. a 8. obvod v Porubě. Rada města proto na základě výběrového řízení schválila zadání veřejného průzkumu, který provede renomovaná společnost STEM/MARK. Výsledky budou známy do začátku listopadu, město se poté do konce roku rozhodne, zda trať postaví či nikoliv.

Průzkum zjistí, zda si Ostravané přejí novou tramvajovou trať

Nová ostravská tramvaj Stadler. Ilustrační foto: René Stejskal

Nová tramvajová trať by měla vést od Slovanu k Duze a dále k hypermarketu Globus. K její výstavbě mají být využity nejmodernější technologie, které umožňují provoz s nízkou hlučností. Projekt pracovně nazvaný Ekologizace veřejné dopravy v Porubě je připravován intenzivně od roku 2014. Plán na rozšíření tramvajové trati na sever Poruby je však starý několik desítek let. Tramvajová doprava, která v místě neprodukuje žádné emise, je považována za nejekologičtějším způsob hromadné přepravy osob. Poruba realizací projektu může získat jednu z nejmodernějších tramvajových tratí v Evropě. Celý projekt za přibližně miliardu korun by měl být z až 85 % financován z prostředků Evropské unie a v současné době se nachází v procesu posuzování vlivu na životní prostředí (EIA).

O zadání průzkumu veřejného mínění renomovanou společností STEM/MARK, která zvítězila ve výběrovém řízení, rozhodli ostravští radní v úterý 21. srpna. K podání nabídky bylo vyzváno celkem šest společností. Cílem průzkumu je zjistit míru povědomí lidí o tomto strategickém projektu města a zmapovat jejich osobní postoj k němu. Výsledky průzkumu, v němž bude dotázáno minimálně 1500 Ostravanů ve věku od 18 do 75 let, převážně z Poruby a Pustkovce, budou k dispozici do devíti týdnů od podpisu smlouvy. Zadáním průzkumu vedení města reaguje na dosavadní průběh veřejných debat a diskusí o projektu.

„Při přípravě jakéhokoliv investičního záměru musíme přihlížet k mnoha různým hlediskům. Důležitým partnerem při podobném rozhodování je pro nás vždy veřejnost. Veřejné debaty o důležitých tématech vedeme s občany od samého počátku našeho mandátu, namátkou připomenu témata Myslivny, kvality ovzduší nebo veřejného prostoru. Také u záměru rozšíření tramvajové trati na 7. a 8. porubský obvod již proběhly dvě veřejné debaty, nepočítám-li veřejně přístupná jednání zastupitelstev. Registrujeme samozřejmě, že proti projektu vznikla petice, kterou aktivně podporuje nemalá skupina lidí. Na druhé straně je zde i celá řada jeho podporovatelů, kteří jsou však, z logiky věci, méně slyšet. Předchozí internetová hlasování o podpoře či nepodpoře projektu sice vždy vyzněla ve prospěch tramvajové tratě, ta ale nemůžeme považovat za relevantní.  Názor veřejnosti bereme velmi vážně a výsledek průzkumu pro nás bude jedním z důležitých podkladů pro rozhodnutí, zda projekt realizovat či nikoliv,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Vedení města Ostravy se naposledy s veřejností k tomuto tématu sešlo 7. června v porubské Slunečnici, kde zájemce seznámilo s průběhem projektové přípravy nové tramvajové trati v Porubě.

Průzkum za nejvýše přípustnou cenu 466 500 korun bez DPH budou provádět proškolení tazatelé formou osobních rozhovorů s respondenty. Před jeho samotnou realizací budou občané informováni o jeho konkrétní podobě a termínu konání.