Debata o propojení centra Ostravy a Dolní oblasti Vítkovic

2/6 2022

Nová čtvrť pro tisíce lidí s přírodním parkem, přímou vazbou na nábřeží a novou městskou třídou pohodlně propojující centrum Ostravy s Dolními Vítkovicemi. Tak zní dlouhodobý záměr s brownfieldem, kterému se místně říká Pod Žofinkou. Ve středu 15. června od 18 hodin budou v Gongu v Dolní oblasti u představeny vize a záměry, které v budoucnu zcela promění území Moravské Ostravy mezi centrem a Dolní oblastí Vítkovice.

Debata o propojení centra Ostravy a Dolní oblasti Vítkovic

Pozvánka na událost v Gongu.

Centrum, "srdce města",  se ve směru k řece skládá ze samostatně fungujících a nedokončených částí, které jako celek neposilují význam metropole. Černou louku, univerzitní campus a území u Nové Karoliny je potřeba vzájemně provázat a dokončit – přiblížit k řece. Je potřeba propojit město s řekou, využít její atraktivitu a celkově tak zvýšit potenciál a sebevědomí centra města pro jeho obyvatele i návštěvníky.

Moravskoslezská metropole má však na víc a měla by využít všech svých příležitostí. Na dohled od centra, symbolicky přesně 1 míli daleko, je rozvíjející se areál Dolní oblasti Vítkovice, jehož věhlas již mnoho let dalece překračuje hranice našeho kraje. Území mezi těmito dvěma ohnisky ve spojení s přírodní krajinou podél řeky Ostravice má pro posílení Ostravy mimořádný význam.

Ostrava ve svém centru musí překročit své přírodní i člověkem vybudované hranice. Na spojení Moravské i Slezské Ostravy a Vítkovic tak vytvořit město 21. století. Máme na mysli město, ve kterém budou vzdálenosti krátké a všechny důležité služby budou pěšky dostupné. Bude mít živoucí veřejný prostor a atraktivní dostupné byty, které budou mít blízko k zeleni, k přírodě a řece. Hlavním cílem je tedy město, které bude vitální, obytné a udržitelné.

Ostrava je moravskoslezská metropole a musí být silná a sebevědomá, tak aby spolu s ní mohl být silný a sebevědomý i celý region.

Ve středu 15.6.od 18:00 do 20:00 v Gongu v Dolní oblasti budou představeny vize a záměry, které v budoucnu zcela promění území Moravské Ostravy mezi centrem a Dolní oblastí Vítkovice.  Následovat bude debata s architekty Josefem Pleskotem a Romanem Kouckým, Tomášem Ctiborem a zástupci města o rozvoji území mezi centrem a Dolní oblastí Vítkovice.

O čem všem se bude diskutovat?

•  Jak vyřešit chybějící propojení centra města a DOV?
  •  Jaký rozvoj čeká klíčovou lokalitu centra, Černou louku?
  •  Může v nevyužitém brownfieldu vzniknout zcela nová městská čtvrť?
  •  Co vše mohou tyto záměry městu a regionu přinést?
  • A může si tyto odvážné plány Ostrava vůbec dovolit?

Buďte s námi u zrodu ambiciózního plánu města! Přijďte ve středu 15. června do GONGU. Rezervace míst neprobíhá, ale pokud nám chcete dát vědět, že dorazíte, potvrďte účast na FB události zde:  https://fb.me/e/2t2MinHMl