Proběhlo výběrové řízení na nového ředitele Janáčkova máje o.p.s.

2/5 2025

Správní rada Janáčkova máje, o.p.s. koncem února vyhlásila výběrové řízení na obsazení místa ředitele/ředitelky obecně prospěšné společnosti Janáčkův máj. Vítězný uchazeč má od 1. srpna ve funkci nahradit dosavadního ředitele organizace Mgr. Jaromíra Javůrka, Ph.D., který letošním jubilejním 75. ročníkem své působení ve vedení Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka na vlastní žádost ukončí. 

Proběhlo výběrové řízení na nového ředitele Janáčkova máje o.p.s.

Ze zahájení loňského ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka. Foto: MHFLJ

Do otevřeného výběrového řízení se přihlásili celkem čtyři kandidáti.

Výběrová komise, která pracovala ve složení primátor města Ostravy Jan Dohnal, náměstkyně primátora pro kulturu a strategický rozvoj Lucie Baránková Vilamová, náměstkyně primátora a členka komise kultury města Andrea Hoffmannová, radní Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Peter Harvánek a generální ředitel České filharmonie David Mareček, doplněná o stávajícího ředitele společnosti Jaromíra Javůrka a psycholožku Sylvu Švestkovou jakožto konzultanty s poradními hlasy, se na základě dodaných podkladů a osobních pohovorů se všemi uchazeči rozhodla doporučit správní radě Janáčkova máje, o.p.s. jmenovat do pozice nového ředitele organizace Mgr. Jana Žemlu.

Vítězný uchazeč výběrovou komisi oslovil svým záměrem užšího propojení Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka s Janáčkovou filharmonií Ostrava, které tvoří dvě klíčové hudební značky Ostravy, a posilování postavení Ostravy na kulturní mapě Evropy právě díky této synergii, obzvláště v kombinaci s budoucí možností využití nového koncertního sálu.

O jmenování nového ředitele rozhodne správní rada obecně prospěšné společnosti na svém květnovém zasedání.