Pro vyšší komfort a bezpečí cestujících

7/11 2017

Dopravní podnik Ostrava (DPO) naplnil cílový počet asistentů přepravy. Od 1. listopadu jich působí v městské hromadné dopravě 30 – osmadvacet mužů a dvě ženy. Současně vyhlásil amnestii pro cestující, kteří byli přistiženi při jízdě načerno. Od Nového roku se zvýší pokuty. Informovali o tom radní pro dopravu Lukáš Semerák a ředitel DPO Daniel Morys.

Pro vyšší komfort a bezpečí cestujících

Ilustrační foto: archiv MMO

Asistenty přepravy zavedl dopravní podnik po dohodě s městem letos v dubnu. Jejich úkolem je kontrola dodržování přepravních podmínek, zajištění bezpečnosti v dopravních prostředcích DPO a pomoc cestujícím. Mohou vyloučit z přepravy osobu bez platného jízdního dokladu, ale také lidi, kteří obtěžují ostatní cestující třeba hlukem, zápachem, špínou. „Důvod vytvoření funkce asistentů přepravy je prostý. My chceme opravdu zvýšit komfort a bezpečí cestujících na palubách dopravních prostředků MHD a samozřejmě zvýšit také platební kázeň cestujících. Prostředky, které jsme dosud měli, to znamená revizory, k tomu nestačily,“ vysvětlil radní Lukáš Semerák.

Jak ukazují první výsledky, projekt, který byl realizován jako pilotní v rámci ČR, se osvědčil. Od dubna do začátku listopadu asistenti vyloučili z přepravy téměř 8,5 tisíce osob, dalším více než 21 tisícům lidí bez platného cestovního dokladu neumožnili nastoupit. „I díky tomu si cestující tuto službu již velice oblíbili a stále nám posílají pozitivní reakce,“ uvedl ředitel Daniel Morys. Kladný efekt má také to, že asistenty vždy doprovází strážníci městské policie. Roční náklady na fungování 30 asistentů přepravy vyčíslil dopravní podnik na 10 milionů korun. Většinu této částky uhradí město.

Až do 23. prosince platí amnestie pro cestující, kteří byli přistiženi při jízdě bez platné jízdenky. Pokud si zakoupí v tomto termínu alespoň půlroční jízdenku a pokud už nejsou řešeni soudně nebo exekučně, budou jim dluhy z nezaplacených pokut odpuštěny. Aktuálně DPO eviduje více než půl milionu nezaplacených pokut u téměř 75 tisíc cestujících v celkové výši skoro 700 milionů korun. Po skončení amnestie DPO předá nedořešené případy firmě specializované na vymáhání pohledávek.

Od 1. ledna 2018 dojde v rámci DPO ještě k jedné změně – zvýší se snížená sazba tzv. tarifní přirážky, tj. pokuta za jízdu bez platné jízdenky placená přímo na místě, ze 700 na 1000 korun.