Pro doklady nově v každý pracovní den

4/1 2012

Oddělení evidence obyvatel a občanských průkazů a oddělení cestovních dokladů odboru vnitřních věcí Magistrátu města Ostravy uvádějí, že v úterý 3. ledna probíhal úřední den bez jakýchkoliv problémů, jejich zaměstnanci obsloužili celkem 380 občanů. Připomínají, že od 1. ledna 2012  na výše uvedených odděleních došlo ke změně úředních hodin pro styk s občany a veřejností, úředním dnem je každý pracovní den.

Pro doklady nově v každý pracovní den

Úřední hodiny na těchto odděleních jsou: pondělí a středa od 8.00 – 17.00 hod., úterý od 8.00 hod. do 15.30 hod., čtvrtek od 8.00 hod. do 16.00 hod. a v pátek od 8.00 hod do 11.00 hod.  Informační systém agendy evidence občanských průkazů, informační systém evidence obyvatel a informační systém cestovních dokladů byl v úterý v on-line provozu, k žádným výpadkům již nedocházelo.

Občané se mohou telefonicky objednat  přes kontaktní centrum Magistrátu města Ostravy, a to každý pracovní den od 7.00 hod. do 17.00 hod., tel. číslo 844 121 314.

Další informace:

V souladu s novelizací zákona o občanských průkazech se od 1. ledna 2012 vydávají nové typy občanských průkazů  tzv. „e-OP“, a to:

a)     občanský průkaz se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem,

b)    občanský průkaz  se strojově čitelnými údaji.

Tyto občanské průkazy mají velikost platební karty a jsou plastové.

Nově lze na žádost zákonného zástupce  vydat občanský průkaz i občanu mladšímu 15 let nebo občanovi, který nemá trvalý pobyt na území České republiky.  Požádat o vydání občanského průkazu (uvedeného pod písm. a) a b)) může občan u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností (již nelze na matričním úřadu).

Převzít občanský průkaz je občan povinen osobně. Nově po prokázání totožnosti občan zkontroluje správnost osobních údajů uvedených v občanském průkazu, ověří funkčnost a kapacitu kontaktního elektronického čipu, pokud jej občanský průkaz obsahuje, zvolí bezpečností osobní kód a potvrdí svým podpisem na žádosti převzetí občanského průkazu. Bezpečnostní osobní kód, který slouží k autentizaci při elektronické identifikaci držitele občanského průkazu při komunikaci s informačními systémy veřejné správy, je kombinací 4 maximálně 10 číslic, kterou si občan zvolí při převzetí občanského průkazu.