Připomínáme si Památný den romského holocaustu

2/8 2020

Na 2. srpna připadá Památný den romského holocaustu. V noci z 2. na 3. srpna 1944 nacisté zlikvidovali tzv. cikánský rodinný tábor, který byl součástí koncentračního tábora Osvětim-Birkenau. 

Připomínáme si Památný den romského holocaustu

Mezinárodní romská vlajka.

V Osvětimi-Birkenau během jediné noci bylo zavražděno přes tři tisíce Romů a Sintů. V táboře bylo během 17 měsíců jeho existence od února 1943 do srpna 1944 vězněno na 23 tisíc žen, mužů a dětí, přičemž přibližně 21 tisíc z nich zahynulo. Další Romové zemřeli v koncentračních táborech především v Chełmnu, Treblince, Majdanku, Sobibóru a Bełżcu.

Polský sejm stanovil v roce 2011 2. srpen Dnem připomínky vyhlazení Romů a Sintů. V roce 2013 byl tento den prohlášen Radou Evropy mezinárodním dnem připomínky také na celoevropské úrovni. 2. srpna se v místě bývalého nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim konají připomínkové a pietní akty za účasti představitelů evropské romské komunity, pozůstalých a rodin obětí, společně s představiteli veřejného politického a kulturního života. Vzpomínkou se přidávají také města po celé Evropě.