Popelnice na bioodpad budou zdarma

18/3 2016

Občané Ostravy bydlící v rodinných domcích se zahrádkou budou mít od letošního roku nárok na bezplatné přistavení BIO popelnice o objemu 240 l a její pravidelný svoz. Informovala o tom náměstkyně primátora Kateřina Šebestová. Nová služba bude plně hrazena z poplatku za komunální odpad, který i pro letošní rok činí 498 korun na osobu a rok.

Popelnice na bioodpad budou zdarma

Ilustrační foto: OZO Ostrava

„Cílem je omezit podíl biologicky rozložitelného odpadu ve směsném komunálním odpadu ukládaném na skládku a přispět k ochraně životního prostředí,“ vysvětlila náměstkyně Šebestová. Dosud stálo přistavení 240litrové BIO popelnice na zeleň a další biologický odpad 774 korun ročně.

Novou službu bude zajišťovat městská odpadová společnost OZO, která využije svezenou zeleň k výrobě kompostu. Rozvoz BIO popelnic uskuteční v několika etapách od května do července. Občané dostanou do schránek informační leták s formulářem žádosti o přistavení nádoby. Zájemci o novou službu musí tuto žádost vyplnit a odevzdat na svém obvodním úřadě nebo na podatelně magistrátu, případně se přihlásit ke službě elektronicky na webových stránkách města, kde najdou i další podrobnosti. O termínu rozvozu nádob budou informováni týden dopředu. BIO popelnice bude přistavena pouze proti podpisu žadatele.

Bioodpad tvoří tráva, listí, spadané ovoce, zelené natě, slupky a zbytky ze zeleniny a ovoce před tepelnou úpravou, zbytky zahradních a pokojových rostlin, zemina z květináčů, skořápky z  ořechů, dřevěné piliny, nadrcený nebo nastříhaný odpad z řezu stromů a keřů. Jeho svoz bude probíhat od dubna do listopadu jednou za 14 dní, v období vegetačního klidu od prosince do března jednou měsíčně. Větší množství zeleně, případně silnější a delší větve z ořezu přijímají i nadále sběrné dvory OZO. Nádoby o větším objemu lze objednat jako placenou službu.

Jak informovala Kateřina Šebestová, na rozhodnutí o bezplatném svozu bioodpadu by měla navazovat připravovaná obecně závazná vyhláška zakazující spalování suchého rostlinného materiálu na území celého města. Ta by měla vejít v platnost 1. ledna 2017.