Po pětašedesátce zdarma, ceny jízdenek

12/11 2015

Radniční koalice plní svůj slib. Od Nového roku budou lidé starší 65 let jezdit městskou hromadnou dopravou zdarma. Podmínkou je, že si zakoupí kartu ODISka, která stojí 130 korun a její platnost je 6 let, a nahrají si na ni roční bezplatný kupon. Ve středu 11. listopadu o tom informovali primátor Tomáš Macura a náměstek primátora pro dopravu Ivo Hařovský.

Po pětašedesátce zdarma, ceny jízdenek

V městské dopravě se chystají změny. Foto: B. Krzyžanek

Povinnost vlastnit kartu ODISka se nebude vztahovat na cestující narozené před 1. lednem 1946, tedy starší 70 let, kteří dosud jezdili MHD zdarma a kteří se i nadále budou moci prokazovat platným občanským průkazem.

Povinnost vlastnit kartu ODISka a prokazovat se jí ve vozidlech MHD přiložením k elektronické čtečce je dána nutností evidovat počty cestujících pro potřeby rozvoje a optimalizace sítě MHD, plnění daňových povinností a dalších závazků.

Snížení věkové hranice pro používání MHD zdarma bude stát ročně asi 30 milionů korun.

Změny cen jízdenek

Od 1. 1. 2016 dochází ke změně cen krátkodobých jízdenek v papírové podobě s platností 10 a 60 minut a SMS jízdenky s platností 70 minut:

• u 10minutové papírové jízdenky z 14 Kč na 16 Kč, u zlevněné ze 7 Kč na 8 Kč,
  • u 60minutové papírové jízdenky z 26 Kč na 28 Kč, u zlevněné z 13 Kč na 14 Kč,
  • u 70minutové SMS jízdenky z 27 Kč na 30 Kč, u zlevněné z 13 Kč na 15 Kč.

U ostatních krátkodobých jízdenek, to znamená 30minutových papírových a jízdenek zakoupených pomocí bezkontaktní čipové karty ODISka, se ceny nemění.

U dlouhodobých jízdenek se zjednoduší současné rozdělení města na tarifní zóny. V nabídce budou pouze dlouhodobé jízdenky na jednu zónu nebo na všechny čtyři městské zóny (1 – 4).

• Držitele karet ODISka bude 30denní jízdenka na jednu zónu stát stejně jako dosud 360 korun, všechny čtyři městské zóny 495 korun.
  • Lidé, kteří si budou chtít koupit dlouhodobou jízdenku jako papírový kupon, zaplatí za jednu zónu 370 korun, za čtyři městské zóny 550 korun.

Ceny pro jiné časové platnosti jsou vždy násobkem ceny 30denních jízdenek.

Pozor: Od 1. března 2016 bude možné koupit si dlouhodobou jízdenku pouze na kartu ODISka, prodej jízdenek na papírových kuponech bude ukončen.