Ostravu opět čeká svátek starobylé sakrální hudby

2/9 2021

Ve dnech 3. – 28. září 2021 rozezní moravskoslezské kostely již 18. ročník Svatováclavského hudebního festivalu. Největší mezinárodní přehlídku duchovní a staré hudby zahájí v ostravské Katedrále Božského Spasitele Rossiniho slavnostní mše v podání Národního orchestru Polského rozhlasu.

Ostravu opět čeká svátek starobylé sakrální hudby

Svatováclavský hudební festival nabídne celkem 31 neopakovatelných koncertů, z nichž 15 se bude konat v Ostravě. Mezi nejvíce očekávané patří Dvořákovo oratorium Svatá Ludmila. Těšit se na něj můžeme 15. září, tedy přesně 1100 let od smrti této světice a babičky sv. Václava. Vysoce očekávanou hudební událost pak představuje například závěrečný koncert, věnovaný jedinečnému oratoriu Potopa Camilla Saint – Saënse. Ten proběhne pod taktovkou francouzského dirigenta Philippa Bernolda. Nevšední pohlazení po duši slibují rovněž barokní projekty v čele s ansámbly Collegium 1704, Collegium Marianum, Ensemble Inégal a dalšími.

Komorní řadu obohatí recitál věhlasného pianisty Federica Colliho, Bennewitzovo kvarteto s klavíristou Martinem Kasíkem, či Motiecius & Kiminius – akordeonista spolu s virtuosem na litevský birbyne, což je u nás neznámý dechový nástroj.

Osmnáctý ročník festivalu představí celou řadu špičkových interpretů, na jejichž vystoupení se velmi těším. Výběr je skutečně více než pestrý. Svatováclavského hudebního festivalu se účastní interpreti z celé Evropy. Je to logické, protože sakrální hudba se výrazně vtiskla do kulturního, civilizačního a duchovního dědictví všech evropských národů. Jsem rád, že si to připomeneme právě tady, v Ostravě,“ zhodnotil ostravský primátor Tomáš Macura

V rámci bohatého programu se představí také některé méně tradiční projekty, jako Bigbandová elektronika Cotatcha Orchestra, která je nominována na hudební cenu Anděl. Jihočeská filharmonie uvede koncertní verzi známé Balady pro banditu a silnou atmosféru slibuje vystoupení ukrajinského pravoslavného sboru Orpheus.

Na notu Svatováclavského hudebního festivalu se můžete naladit už nyní, a to díky SHF YouTube kanálu, nabitému koncertními záznamy.

Důležitým partnerem festivalu je také Statutární město Ostrava.