Ostravu povede pětičlenná koalice s novým primátorem v čele

26/4 2023

Zastupitelé města Ostravy na dnešním zasedání odvolali Radu města, včetně primátora Tomáše Macury (JDETO !!!), jehož nahradil dosavadní náměstek pro dopravu, dopravněsprávní činnosti a sport Jan Dohnal (ODS - SPOLU). Nově zvolená koalice se skládá z volených zástupců hnutí ANO 2011, SPOLU, hnutí Ostravak, Starostů pro Ostravu a Pirátů. V zastupitelstvu má 37 křesel z 55.

Ostravu povede pětičlenná koalice s novým primátorem v čele

Nový ostravský primátor Jan Dohnal. Foto: Lukáš Kaboň

V jedenáctičlenné radě má hnutí ANO 5 míst, uskupení SPOLU 2 místa, stejně jako hnutí Ostravak. Starostové pro Ostravu a Piráti získali po jednom postu.

Odcházející primátor Tomáš Macura uvedl, že cítí vděčnost za to, že se mohl zhruba 9 let podílet na rozvoji Ostravy a poděkoval všem spolupracovníkům. Nový primátor Jan Dohnal jeho dosavadní působení vysoce ocenil. Dodal, že hodlá rychle stabilizovat situaci a pokud možno pokračovat v započatých projektech.

Primátor Jan Dohnal se v rámci výkonu svého úřadu bude nadále starat o oblast sportu. Náměstkyní pro strategický rozvoj se stala Hana Tichánková (ANO 2011), finance a kultura připadly Lucii Baránkové Vilamové (ANO 2011), veřejné zakázky dostala na starosti Dagmar Macháčková (ANO 2011), majetek se pak objevil v gesci Jiřího Vávry (ANO 2011). Hnutí ANO rovněž obsadilo jeden post radního, kterého se zhostil Martin Bednář. Náměstkem pro sociální věci byl ustanoven Zbyněk Pražák (KDU-ČSL – SPOLU), oblast životního prostředí a koordinaci spolupráce městských obvodů nově spravuje Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu). Pozici náměstkyně primátora pro vzdělávání a informační technologie zastává Andrea Hoffmannová (Piráti). Z hnutí Ostravak vzešli dva noví radní – Michal Marianek, jenž začne spravovat zdravotnictví a investice a Lukáš Semerák, odpovědný za dopravu.