Ostravský koncertní sál má své první návštěvníky - zatím v modelu

13/7 2022

Několik měsíců byly v modelu interiéru ostravského koncertního sálu v měřítku 1:10 na malých čalouněných křeslech usazeny pouze figurky s vlasy a oblečky. Napodobovaly tak posluchače v sále a pomáhaly v simulaci reálných akustických podmínek.

Ostravský koncertní sál má své první návštěvníky - zatím v modelu

Akustický model koncertního sálu. Foto: Radim Kolibík

Právě kvůli dosažení těch nejlepších akustických parametrů budoucího koncertního sálu, vznikla dokonalá kopie jeho interiéru, kde probíhala série akustických měření. Ta prováděla japonská společnost Nagata Acoustics po několik měsíců ve specializovaných dílnách v Mnichově Hradišti. Model byl odtud po skončení měření převezen do Ostravy, kde je od 13. července zpřístupněn v městské galerii PLATO v prostorách bývalého hobbymarketu Bauhaus. Veřejnost tak může již nyní získat představu, jak to bude v koncertním sále vypadat nebo znít. Do sálu v reálném měřítku zavítají posluchači různých hudebních žánrů za pár let. Přístavba samotného koncertního sálu, dle návrhu newyorského architekta Stevena Holla, je součástí rekonstrukce stávajícího Domu kultury města Ostravy. Celý komplex pak nabídne multifunkční využití pro kulturní, edukační, ale i komerční účely.

„Práce na projektu koncertního sálu a rekonstrukce domu kultury, který je za hranicí životnosti, pokračují podle plánu, a to nyní především co do zajišťování externího financování, bez kterého nemůže být projekt v plném rozsahu realizován. S Moravskoslezským krajem již byla před několika dny uzavřena smlouva o jejich finanční participaci ve výši 300 mil. Kč. V procesu je žádost o financování v rámci 3. pilíře Operačního programu Spravedlivá transformace (JTF) a také žádost o čerpání dotace z Operačního programu Životní prostředí. Dále probíhá jednání se státem, který stejně jako Moravskoslezský kraj přislíbil spoluúčast na financování na základě memoranda o spolupráci z roku 2018. Kromě toho město systematicky již od roku 2017 střádá vlastní finanční zdroje na tuto investici v účelově zřízeném Fondu pro výstavbu koncertního sálu," říká Tomáš Macura, primátor města Ostravy.

První testování sálu veřejností / Po několik měsíců testovali akustiku v modelu interiéru sálu pouze odborníci z Nagata Acoustics, nyní však může do útrob modelu nahlédnout kdokoliv. Zpívat, křičet, tleskat – i toto je díky úpravě modelu pro zpřístupnění veřejnosti dovoleno. Každý si tak může provést svůj vlastní test akustiky.

Úprava modelu pro vystavení a přeprava do Ostravy / „Pro vystavení modelu bylo po ukončení měření nutné provést několik podstatných úprav jeho interiéru tak, aby co nejlépe představoval budoucí podobu koncertního sálu," sděluje Jan Antoš ze společnosti Aveton, která stojí za výrobou modelu a dodává „nejkomplikovanějším bodem přípravy byl přesun tří tunového modelu z vysoké platformy na transportní trámy pro kamionovou přepravu. Postupné vyřezávaní podkonstrukce a opatrné spouštění modelu pomocí vysokozdvižných vozíků bylo pro všechny zúčastněné opravdu napínavé. Následně došlo k zesílení nosné obvodové konstrukce nebo instalaci doplňkových stropních trámu." Model do Ostravy vyrazil v noci z 11. na 12. července, během 12. července se prováděly finální úpravy modelu na místě – instalace figurek, sedaček, podstropních panelů apod. Od 13. července je model součástí výstavních prostor městské galerie PLATO.

MODEL INTERIÉRU KONCERTNÍHO SÁLU

Měřítko 1:10

Váha modelu (bez podstavy): 3 t

Rozměry modelu (bez podstavy): 4,2 (š.) x 4, 63 (d.) x 2,52 (v.) m

Výrobce: Aveton s.r.o., 2021

Ve spolupráci s: Nagata Acoustics, Steven Holl Architects, Architecture Acts

Akustická měření prováděla: Nagata Acoustics, 2022

www.koncertnisal.cz/akusticky-model

Kde: PLATO Bauhaus, Janáčkova 22, Ostrava

Otevírací doba PLATO v červenci a srpnu: Po zavřeno, Út 10–18 h, St 10–20 h, Čt–Ne 10–18 

KONCERTNÍ SÁL A REKONSTRUKCE DOMU KULTURY MĚSTA OSTRAVY

Autoři návrhu: Steven Holl Architects a Architecture Acts

Kde: stavba propojí Dům kultury města Ostravy na ul. 28. října s přilehlým parkem Milady

Horákové

Realizace stavby: 2022–2026

Investor: statutární město Ostrava

Parametry: koncertní sál (1300 míst), komorní sál (515 míst), divadelní sál (490 míst), zázemí

pro Janáčkovu filharmonii Ostrava (100 členů), edukační centrum (200 míst), nahrávací

studio, restaurace, kavárna…

www.koncertnisal.cz

Podrobné informace týkající se akustického modelu koncertního sálu (fotogalerie, rozhovory, videa) naleznete na www.koncertnisal.cz/akusticky-model. V případě potřeby se neváhejte obrátit na PR koncertního sálu, Michaelu Dvořákovou (dvorakova@koncertnisal.cz, 732 372 424).


Během Colours of Ostrava bude pro všechny návštěvníky mimořádně zpřístupněn nově rekonstruovaný objekt historických jatek na Porážkové ulici, kde bude od září sídlit galerie současného umění PLATO Ostrava (otevírací doba v jatkách od 13.–16. července: 10–18 h). V přilehlém objektu současného sídla galerie PLATO (bývalý Bauhaus) si pak můžete prohlédnout tento unikátní akustický model interiéru ostravského koncertního sálu (otevírací doba v bývalém Bauhausu stejná jako v jatkách, ve středu až do 20 h). Obě budovy jsou od sebe vzdáleny pouhých 70 metrů. Vstup na prohlídku jatek je volný. Vstupné do PLATO Bauhausu mají návštěvníci Colours of Ostrava zdarma. Více na www.plato-ostrava.cz.