Ostrava znovu podpoří obnovu a údržbu pamětihodných staveb
Stejně jako v předchozích obdobích, také letos přispěje statutární město Ostrava majitelům památkově chráněných a významných objektů na jejich renovaci. Ostravští zastupitelé koncem loňského prosince schválili pro rok 2025 poskytnout na dané účely v rámci Programu na zachování a obnovu kulturních památek a významných městských staveb celkovou částku ve výši 5,5 milionu korun.
Podoba fasády v Hlávkově ulici. Foto: Jiří Zerzoň
Vlastníci jednotlivých nemovitostí mohli o dotaci žádat do 7. března 2025.
Samotný program je rozdělen do dvou výzev. První z nich, výzva číslo 5, se vztahuje na městské domy a industriální dědictví, následná výzva číslo 6 je zaměřena na sakrální stavby. Konkrétní žádosti posuzovala komise muzejní, letopisecká, názvoslovná a heraldická rady města. Na základě přesně stanovených kritérií pak vyhodnocené žádosti doporučila orgánům města k podpoře, nebo vyřazení. Město hradí vlastníkům objektů až polovinu uznatelných nákladů, spojených s renovací jejich významných objektů.
Výzva číslo 5 se týká městských domů, zařazených mezi kulturní památky, stejně jako těch, které se nachází v památkově chráněném území. Zahrnuje rovněž objekty industriálního dědictví nebo architektonicky či urbanisticky mimořádně hodnotné domy, stojící na území statutárního města Ostravy. Ve výzvě byly alokovány dohromady čtyři miliony korun, o které se podělí čtyři úspěšní žadatelé. Maximální možná výše jedné dotace byla nastavena na 1,5 milionu korun.
Výzva číslo 6 cílí na sakrální stavby, tedy ty, které slouží duchovním účelům, bohoslužbám a dalším úkonům náboženského charakteru. Celkový objem alokované finanční podpory zde činil 1,853 milionu korun, přičemž dotační pomoc obdrželo šest žadatelů. Na jednu dotaci mohl každý z nich získat nejvýše 0,5 milionu korun.
„V tomto programu má město Ostrava osvědčený a účinný způsob, jak pomoci udržovat své architektonické, kulturní a industriální dědictví. Vlastníci objektů mohou s jeho pomocí renovovat a zvelebovat cenné stavby a tím jejich lesk uchovávat pro současné i budoucí generace,“ ocenila přínos programu ostravská radní Markéta Langrová. „V letošním roce tak peníze z městského rozpočtu pomohou k opravě fasád jedinečných domů v Dlouhé a Hlávkově ulici. Prokoukne rovněž fasáda dalšího domu v Porubě na nábřeží Svazu protifašistických bojovníků u Oblouku, kde dlouhodobě probíhá zvelebování staveb takzvané sorely. Ze sakrálních objektů bych určitě zmínila pokračující obnovu střechy jihovýchodní věže ve vítkovickém kostele svatého Pavla nebo obnovu části kostela svaté Anny v Polance. Věž kostela svatého Jakuba Staršího v Plesné pak s naším přispěním dostane nový ‚kabát‘. A to jsou samozřejmě jen některé z příkladů.“
Dotační Program na zachování a obnovu kulturních památek a významných městských staveb vyhlašuje statutární město Ostrava již od roku 2009. V předcházejících letech se tak dočkala renovace celá řada zajímavých objektů, ať už se jednalo o památkově chráněné domy v Moravské Ostravě a Přívoze, Porubě nebo Vítkovicích. Úpravami prošel kupříkladu „Hudební svět“ na Havlíčkově nábřeží, dále významné stavby na Masarykově náměstí, Landeku i ve „štítové kolonii“. Za sakrální stavby můžeme uvést renovaci novoveského kostela svatého Bartoloměje-jehož prapůvod spadá až do pozdního středověku-stavební úpravy kostela Navštívení Panny Marie v Zábřehu nebo třeba přívozského kostela Neposkvrněného Početí Panny Marie.