Ostrava vypoví partnerské smlouvy s Doněckem a Volgogradem

23/3 2022

V reakci na násilný a neospravedlnitelný akt vojsk Ruské federace vůči nezávislému státu Ukrajina rozhodli zastupitelé města na svém zasedání 23. března o vypovězení partnerských smluv s ukrajinským Doněckem a ruským Volgogradem. Postoj vedení obou měst k probíhající ruské agresi je takový, že nedává předpoklady pokračování a prohlubování dalších partnerských vztahů s Ostravou.

Ostrava vypoví partnerské smlouvy s Doněckem a Volgogradem

Ilustrační foto MMO.

Partnerská smlouva mezi Ostravou a Doněckem na Ukrajině byla uzavřena 29. ledna 2009 za účelem navázání spolupráce obchodní, ekonomické, vědecko-technické i kulturní. V praktické rovině však naplněna nikdy nebyla, jediným realizovaným projektem byla účast dětí z Doněcka na letním mezinárodním táboře, organizovaném Hasičským záchranným sborem v Ostravě. Po převzetí moci separatisty nad částí Doněcké oblasti a samotným městem Doněck v roce 2014 byly ze strany nové samosprávy realizovány kroky zpochybňující vazby na Ukrajinu a samotnou legitimitu ukrajinské vlády. K podpoře těchto separatistických tendencí vyzvalo vedení města Doněck i Ostravu. K eskalaci situace došlo letos v únoru, kdy Ruská federace uznala nezávislost samozvané Doněcké lidové republiky. Ozbrojenci z Doněcka se spolu s vojáky ruské armády v současné době aktivně zapojují do bojových akcí proti Ukrajině.

Partnerská smlouva mezi Ostravou (tehdy Stalingradem) z roku 1949 byla první partnerskou smlouvou, které město se zahraničním městem uzavřelo a motivovala jej snaha vyjádřit vděčnost za osvobození města Rudou armádou. V roce 2008 rozhodlo zastupitelstvo města o uzavření nové dohody, která vstoupila v platnost v září 2010. V rámci spolupráce byly realizovány četné vzájemné návštěvy delegací obou měst, součinnost proběhla v oblasti hospodářství, kultury a školství. Pandemie vzájemné kontakty v posledních dvou letech omezila a v aktuální situaci ruského útoku na Ukrajinu byly vztahy přerušeny úplně.

„Vypovězení dlouhodobých partnerských smluv je vždy až krajním krokem, ze kterého nikdo nemůže mít radost. V případě města Volgograd, které za 2. světové války utrpělo obrovské civilní ztráty a stalo se symbolem boje proti fašismu, to platí dvojnásob. Proto jsem po zahájení ruské invaze nejprve oslovil primátora Volgogradu Vladimíra Marčenka a požádal jej o intervenci u členů ruské vlády k ukončení agrese a obnovení míru.  Pan primátor se nicméně ve své odpovědi hodnocení ruské invaze na Ukrajinu zcela vyhnul a osobně v požadované věci intervenovat odmítnul. Pokračování vzájemné spolupráce mezi našimi městy za dané situace tak již nepovažuji za možné, aniž bychom tím porušili principy, na kterých své partnerské vztahy stavíme,“ konstatoval primátor města Tomáš Macura.

Po vypovězení smluv o spolupráci s městy Volgograd a Doněck zůstává Ostravě ještě dalších 12 partnerských měst.