Ostrava vyhlásila 25. ročník soutěže o nejlepší stavbu roku

15/2 2019

Jubilejní 25. ročník soutěže o nejlepší stavbu roku v Ostravě přináší změnu. Mohou se do ní přihlásit nejen investoři novostaveb a rekonstrukcí budov jako dosud, ale nově i investoři úprav veřejného prostoru. Připraveno je také tradiční hlasování veřejnosti.

Ostrava vyhlásila 25. ročník soutěže o nejlepší stavbu roku

Divadlo loutek Ostrava se může pyšnit titulem Stavba roku 1999. Foto: Lukáš Kaboň

Statutární město Ostrava od roku 1994 vybírá a oceňuje stavby, které byly dokončeny nebo rekonstruovány na území města v hodnoceném období. Soutěží v ní investoři novostaveb nebo rekonstrukcí budov a veřejných prostor. V tomto ročníku se jedná o stavby, které byly dokončeny od 1. ledna 2017 do 31. prosince 2018. Zájemci o účast v soutěži mohou své přihlášky odevzdat do pátku 29. března do 11 hodin.

„Letošní ročník je nejen jubilejní, ale také přináší určitou změnu. Každoroční soutěž jsme přejmenovali na Ostravskou stavbu roku a věříme, že se rozšíří portfolio možných zájemců o účast v soutěži například i o investory veřejných prostorů. Dosud se nám hlásili pouze investoři novostaveb a rekonstrukcí domů. Dlouhodobě deklarujeme zájem o rozvoj kvalitní architektury ve městě, svědčí o tom také počet architektonických soutěží, které v posledním období samo město vyhlásilo. A ty, kteří do Ostravy kvalitní architekturu přináší, chceme oceňovat, třeba právě v této soutěži,“ řekla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

S udělením titulu je spojeno finanční ohodnocení ve výši 300 tisíc korun a udělení bronzové plakety. V pořadí druhé vyhodnocené dílo obdrží odměnu ve výši 150 tisíc korun. Kromě titulu „Stavba roku“ a odměny za umístění na 2. místě má Rada města Ostravy právo na doporučení soutěžní komise udělit dalším budovám čestná uznání bez určení pořadí. Čestná uznání nejsou spojena s finančním ohodnocením.

O svém favoritovi bude znovu rozhodovat také veřejnost. Webová anketa bude spuštěna 4. dubna. Stavba s nejvyšším počtem hlasů získá titul „Ostravská stavba roku – cena veřejnosti“, který není spojen s finančním ohodnocením.

Dosavadní vítězové soutěže Ostravský dům roku:
Čs. obchodní banka na Hollarově ulici (1994)
Administrativní budova firmy ICEC na Sokolské třídě (1995)
Integrovaný dům v centru Ostravy (1996)
Finanční úřad v  Ostravě Jihu (1997)
Dostavba zimního stadionu SAREZA v  Porubě (1998)
Divadlo loutek (1999)
Národní divadlo Moravskoslezské (2000)
Cestovní centrum Fischer na Jiráskově náměstí (2001)
Dům knihy Librex (2002)
Multifunkční budova I. Vědecko-technologického parku v Porubě (2003)
Administrativní a provozní budova Liftcomp v Porubě (2004)
Sídlo a výrobní základna společnosti Merko CZ v Hrabové (2005)
Administrativní a skladový objekt společnosti Bextra ve Vítkovicích (2006)
Rekonstrukce nádraží a přednádražního prostoru ve Svinově (2007)
Hotel Park Inn v Moravské Ostravě (2008)
Polyfunkční dům Elstav ve Vítkovicích (2009)
Dům sociálních služeb pro seniory Landek v Petřkovicích (2010)
Alternativní scéna Divadla loutek (2011)
Multifunkční aula Gong Dolní Vítkovice (2012)
Budova Concept House v Porubě (2013)
Svět techniky Science and technology centrum v Dolní oblasti Vítkovice (2014)
Nové koupelny – Hudební klub v Moravské Ostravě Heligonka (2015)
Atletická hala Vítkovice v Ostravě Zábřehu (2016)

Za rok 2017 titul nebyl udělen.