Ostrava v Praze představí to nejlepší z ostravských divadel

26/6 2019

Čtveřice ostravských divadel se na přelomu října a listopadu „zabydlí“ v pěti pražských. Desátý ročník divadelního festivalu Ostrava v Praze představí publiku v hlavním městě opět to nejlepší z tvorby Národního divadla moravskoslezského (NDM), Divadla Petra Bezruče, Komorní scény Aréna a Divadla loutek Ostrava.

Ostrava v Praze představí to nejlepší z ostravských divadel

Z představení Kočky. Foto: Facebook Ostrava v Praze.

Letos to bude celkem osm inscenací v hlavním programu (31. října až 5. listopadu) a dva večery v off-programu (5. a 6. listopadu). Celkově tedy festival zahrnuje deset produkcí. Divákům v Praze ostravská divadla nabídnou komorní operu, velký světový i komorní muzikál, loutkovou pohádku pro děti a pět činoherních inscenací. V off-programu zazní také koncert současné hudby. Přehlídku zahájí Divadlo loutek Ostrava a zakončí slavnostně Národní divadlo moravskoslezské. Město Ostrava festival pořádá již podesáté a podpoří jej částkou 1,8 milionu korun.

„Pražské publikum uvidí opět to nejlepší z nabídky ostravských scén. Aréna se tradičně drží ve špičce našich divadel – čtyřikrát byla Divadlem roku a také letos byla mezi třemi finalisty. Bezruči mají v Praze vždy při hostováních vyprodáno, stejně jako u nás v Ostravě. Velkému diváckému zájmu se těší také skvělá představení Národního divadla moravskoslezského nebo Divadla loutek,“ zdůraznil náměstek primátora pro kulturu Zbyněk Pražák s tím, že si naše divadla tento rok sama zvolila právě ty pražské scény, v nichž pravidelně hostují a kde je velký předpoklad, že si inscenace najdou svého diváka. Ostravská divadla budou hrát v Karlíně, v Minoru, ve Studiu Ypsilon (2x Národní divadlo moravskoslezské), Divadle v Celetné (1x činohra NDM a 2x Divadlo Petra Bezruče) a v prostorách multifunkční La Fabriky (2x Komorní scéna Aréna). V off-programu zazní v prostoru Centra současného umění DOX koncert Ostravského centra nové hudby.

Národní divadlo moravskoslezské poveze do největšího muzikálového divadla v Praze vůbec poprvé světový muzikál. Kočky Andrew Lloyd Webbera se budou hrát 5. listopadu v Hudebním divadle v Karlíně. Vstupenky jsou již v prodeji. „Nebývá to u festivalu obvyklé, s velkým muzikálem jsme vyjeli jen jednou, a to před dvěma lety – naše Edith a Marléne se líbila. Letos sázíme na úspěch světových Koček. U nás jsou od premiéry stále vyprodané a už první měsíc prodeje vstupenek v Hudebním divadle Karlín nás přesvědčuje, že to bylo dobré rozhodnutí, zájem je velký,“ těší ředitele Národního divadla moravskoslezského Jiřího Nekvasila. Úvodní večer festivalu bude 31. října patřit Divadlu loutek Ostrava v pražském divadle Minor s pohádkou Ronja, dcera loupežníka od Astrid Lindgrenové.

Vstupenky na Kočky jsou už v prodeji. Na další představení se budou vstupenky prodávat od srpna (na obě představení NDM v Ypsilonce), během září a října pak v dalších divadlech – Minor, V Celetné, La Fabrika. V Praze může letos navštívit ostravská festivalová představení včetně off- programu více než 3500 diváků. Festival Ostrava v Praze vznikl v roce 2010 jako jedna z akcí při vyhlášení kandidatury Ostravy na Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. A koná se od té doby každoročně s velkým úspěchem. Devátý ročník vloni představil osm inscenací v osmi dnech, vidělo je přibližně 2500 diváků.