Ostrava úspěšně snižuje své zadlužení

30/8 2017

Návštěvníci webových stránek města na nich najdou odpočítávadlo dluhu. Uvidí, o jakou částku se dluh města snižuje každou sekundu a každou minutu. Městu se od roku 2014 podařilo snížit dluh o více než jednu miliardu korun. Ročně dluh klesá o téměř 400 milionů. Kdo se zajímá o hospodaření města, může si rovněž projít jednotlivé položky v tzv. klikacím rozpočtu.

Ostrava úspěšně snižuje své zadlužení

Ilustrační snímek: René Stejskal

Město Ostrava hospodaří transparentně, proto zařadilo na web tzv. klikací rozpočet, kde si každý zájemce může prohlédnout, jaké má Ostrava příjmy a výdaje. Nyní je na webu města umístěno také odpočítávadlo dluhu. V roce 2014 dosáhlo zadlužení města částky 3,78 miliardy korun. Současnému vedení města se podařilo dluh snížit na současných zhruba 2,7 miliardy korun, např. k 30. září bude dluh činit 2,65 miliardy.  Přímý dluh přepočtený na jednoho obyvatele města tak poklesl z 12852 na 8854 korun.

Odpočítávadlo ukazuje, jak se dluh snižuje každou sekundu, minutu a hodinu. Za jedinou sekundu se dluh zmenšuje o 14 korun, za minutu o 857 korun a za rok poklesne o zhruba 400 milionů korun.

„Město si za poslední tři roky nepůjčuje a naopak splácí závazky vůči bankám.  Každoročně provádí revizi svých výdajů a tvoří finanční rezervy na investice. Hospodaření města ocenila ratingová agentury Moody´s, která udělila Ostravě nejvyšší možné hodnocení města v České republice, a to A1 stabilní,“ uvedla náměstkyně pro finance a rozpočet Iveta Vozňáková.

Odpočítávadlo dluhu: www.ostrava.cz
Klikací rozpočet: http://www.ostrava.cz/cs/urad/rozpocet/view.