Ostrava slaví úspěch v globálním projektu City Nature Challenge
Oficiálně skončil desátý ročník celosvětového projektu City Nature Challenge, do kterého se letos zapojilo 669 měst ze 62 zemí na šesti kontinentech. Ostrava se mezi nimi umístila na 4. místě a stala se nejúspěšnějším městem v Evropě i v České republice.
Grafika Ostravského muzea a statutárního města Ostrava k letošnímu soutěžnímu ročníku City Nature Challenge
Za tímto výsledkem stojí především stovky nadšených pozorovatelů z řad veřejnosti i žáků ostravských základních škol, kteří během čtyř dnů nahráli do aplikace iNaturalist přes 100 000 pozorování přírody na území města.
City Nature Challenge je globální projekt zaměřený na mapování rozmanitosti městské přírody. Letošní desátý ročník, který probíhal od 25. do 28. dubna, se stal rekordním – vůbec poprvé se zapojilo více než 100 000 pozorovatelů z celého světa, kteří prostřednictvím aplikace iNaturalist dokumentovali živou přírodu ve svém okolí. Celosvětově bylo zaznamenáno 3 297 129 pozorování přírody, 79 877 druhů a z toho více než 3 300 vzácných či ohrožených druhů. „V České republice jsme zaznamenali celkem 141 575 pozorování a zapojilo se přes 2 200 pozorovatelů. V Ostravě se projektu aktivně účastnilo 1 200 lidí, včetně žáků základních škol, kteří vyráželi do terénu v rámci výuky přírodovědných předmětů,“ shrnuje výsledky koordinátor projektu Tomáš Ocásek. Ostrava se do projektu zapojila teprve podruhé, a přesto zaznamenala mimořádný úspěch. „Během pouhých čtyř dnů se na území města uskutečnilo 100 260 pozorování zdejší přírody. Oproti loňskému roku vzrostl počet pozorování o desítky tisíc. Ostrava se díky těmto výsledkům dostala na 1. místo v České republice, 1. místo v Evropě a celkově 4. místo ve světovém žebříčku.
Mezi nejčastěji zaznamenané druhy na území České republiky patřily pampeliška lékařská nebo sedmikráska obecná. Z říše živočichů to byla ruměnice pospolná a hlemýžď zahradní. Nejpozorovanějším druhem vůbec se pak stala právě pampeliška, která dominovala statistikám nejen u nás, ale i těm celosvětovým,“ vysvětluje Aleš Boháč, náměstek primátora pro životní prostředí. Na pomyslném druhém místě v zemi se umístili pozorovatelé v Praze, kteří realizovali 27 480 pozorování. Třetí příčku obsadilo Uherskohradišťsko s 5 478 pozorováními, čtvrtá pozice náleží Brnu a 4 402 pozorování. „Každé jednotlivé pozorování má smysl. I zdánlivě běžné druhy poskytují vědcům cenná data o změnách v biodiverzitě. Získané poznatky jsou klíčové pro ochranu přírody po celém světě,“ dodává Tomáš Ocásek. City Nature Challenge každoročně ukazuje, jak silným nástrojem může být takzvaná občanská věda. Díky nadšení a spolupráci tisíců lidí po celém světě vzniká unikátní databáze, která vědcům umožňuje sledovat proměny biodiverzity v reálném čase, zejména ve městském prostředí. Pozorovatelé v České republice zaznamenali v rámci pozorování víc jak polovinu rostlinných druhů, čtvrtinu pozorovaných objektů činil hmyz, následován houbami a ptáky. „Děkuji všem dobrovolníkům, kteří se podíleli na vynikajícím výsledku, vždyť Ostrava předčila v pozorování dobrovolníky ve velkých městech, jakými jsou např. Hongkong, Řím, São Paulo a výrazně překonali i výsledky, kterých jsme dosáhli vloni. Současně věřím, že naši pozorovatelé spojili příjemné s užitečným, pobyt v přírodě si užili a přímo v terénu se dozvěděli nové informace, které pak díky technologiím nasdíleli dalším zájemcům,“ uzavírá náměstek primátora Aleš Boháč, pod jehož záštitou se akce konala. V příštím roce se City Nature Challenge bude uskuteční ve dnech 24.–27. dubna 2026.