Ostrava připravuje pomoc pro partnerské město Gaziantep

6/2 2023

Gaziantep, naše partnerské město ležící na jihovýchodě Turecka, které je jednou z nejstarších metropolí světa, zasáhlo před několika hodinami ničivé zemětřesení. Přírodní katastrofa si vyžádala velký počet obětí na životech, mnoho pohřešovaných a obrovské škody na majetku, včetně zničení řady historických památek nedozírné hodnoty.

Ostrava připravuje pomoc pro partnerské město Gaziantep

Muzeum mozaik Zeugma. Foto: město Gaziantep

Ostrava započala první kroky k poskytnutí humanitární pomoci.

S velkou lítostí sledujeme události v našem partnerském městě Gaziantepu, neboť následky zemětřesení jsou podle dostupných zpráv velmi tragické. Aktuálně řešíme konkrétní způsob pomoci Gaziantepu, který projedná zastupitelstvo města na svém nejbližším zasedání. Budeme zastupitelstvu navrhovat finanční dar města z rozpočtové rezervy, nyní s tureckou stranou domlouváme, jak co nejefektivněji pomoci,“ konstatoval primátor města Tomáš Macura.

Shodou okolností Ostrava přivítala delegaci partnerského města Gaziantepu před několika dny v závěru ledna 2023, kdy si vedení měst připomnělo desáté výročí, jež uplynulo od podpisu partnerské smlouvy (detailněji https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/ostravu-navstivili-zastupci-partnerskeho-mesta-gaziantep). Zástupci Gaziantepu navštívili Ostravu opakovaně, rozvíjeny jsou vzájemné kontakty ve více oblastech. Finanční dar poskytla Ostrava Gaziantepu již v roce 2016, tehdy byl určen k zajištění péče o děti syrských uprchlíků v rámci uprchlické krize.

Na pomoc zemětřesením postiženému Turecku dnes odpoledne odstartuje z letiště Ostrava-Mošnov také ostravská část speciálního USAR týmu, kterou tvoří na tři desítky příslušníků Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, včetně služebních kynologů se psy.

Gaziantepu je také věnována výstava fotografií ve foyer Nové radnice, která zde bude k vidění až do konce února 2023.