Ostrava pomůže dotacemi nejen sportovním aktivitám ve městě

22/6 2022

V nelehké situaci permanentně se zvyšujících cen energií pomůže město dotacemi při zajištění služeb pro obyvatele.

Ostrava pomůže dotacemi nejen sportovním aktivitám ve městě

Ilustrační foto. Autor: MMO

Zastupitelé na svém červnovém zasedání schválili finance pro žadatele v rámci dvou nových dotačních programů, a to programu na podporu společensky odpovědných projektů v oblasti sportu a programu na zmírnění ekonomických dopadů rostoucích cen energií na činnost subjektů z oblasti sportu a tělovýchovy, kultury, volnočasových a prorodinných aktivit. Možnost této mimořádné pomoci schválili zastupitelé již na svém březnovém a následně dubnovém jednání.

V rámci prvního nového dotačního programu bylo přihlášeno celkem 89 projektů s požadavky na podporu v celkové výši 24 588 tisíc korun. Zastupitelstvo na doporučení komise rozhodlo o podpoře 52 společenský odpovědných projektů, mezi něž bude rozděleno 5 234 tisíc korun. Financemi město podpoří pohyb dětí, mládeže, dospělých i seniorů v rámci aktivit sportovních klubů a organizací.

„Obdrželi jsme velké množství projektů k posouzení. Mezi těmi, které budou podpořeny jsou například pracující se specifickými cílovými skupinami, jako jsou třeba handicapovaní spoluobčané, děti z méně podnětného prostředí,“ uvedla náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová. Původní předpokládaný finanční rámec pro dotační program byl 10 miliónů korun, tento však nebyl bezezbytku rozdělen. „Podpora byla zaměřena opravdu na projekty, které mají v kontextu společenské odpovědnosti smysl. A tak se při sportovních aktivitách mohou setkat senioři se svými mladšími příbuznými, děti se budou moci společně hýbat na příměstských táborech,“ vysvětlila Andrea Hoffmannová další typy podpořených projektů.

Mezi desítkami financovaných aktivit je například projekt s názvem sportování bez bariér – studenti oboru sociálních činností, senioři (členové Sokola) a lidé se zdravotním postižením budou společně sportovat. Dalším podpořeným projektem je integrační turnaj v para-badmintonu. Finance však poputují též k výuce juda v hodinách tělesné výchovy na základní škole, dále výuce florbalu, basketbalu i parkouru školních dětí či výuce bruslení dětí mateřských škol. A financovány jsou i různé příměstské tábory, atletické, v badmintonu či tábory u koní. Neschází vodácké aktivity pro děti i seniory, včetně výuky bezpečného chování u vody a řešení eventuálních krizových situací u vody.

Nárůst ceny energií se týká každého z nás, a tudíž i subjektů, které zajišťují sportovní, kulturní, prorodinné či jiné volnočasové aktivity na území města. Proto se město rozhodlo k vyhlášení druhého dotačního programu, jež byl schválen jako dvoukolový a jehož cílem je pomoci klubům a též zamezit zdražování vstupného či poplatků. V rámci tohoto programu bylo v I. kole podáno 19 přihlášek, ve kterých žadatele požadovali téměř 4 170 tisíc korun.

„Program je nastaven tak, aby pomohl opravdu těm, u nichž je nárůst cen energií významný, a mohl by pro další činnost organizace být třeba i likvidační. Pro příklad kritéria hodnocení lze uvést navýšení jednotkové ceny energie o více než padesát procent,“ popsala Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora.

Podmínky dotačního programu v I. kole splnilo 16 žadatelů, kterým statutární město Ostrava přispěje na úhradu navýšených cen za energie částkou 4 463 tisíc korun. Celková alokace programu je 20 miliónů korun, a i ve II. kole mohou o podporu požádat subjekty z oblasti sportu, kultury, volnočasových či prorodinných aktivit.

Lhůta pro podání žádosti v druhém kole je programem stanovena od 8. srpna 2022 do 22. srpna 2022. O žádostech by mělo být rozhodnuto do konce září a smlouvy pak musí žadatelé podepsat do konce listopadu. Detailnější informace o dotačním programu je k dispozici na webu města v sekci dotace.