Ostrava pokračuje v podpoře projektu S knížkou do života

22/12 2022

Další ostravské rodiny s dětmi možná objeví kouzlo společného čtení díky sadám projektu S knížkou do života. Město Ostrava podpořilo nákup dalších dvou tisíc motivačních sad S knížkou do života, které záhy zamíří k rodičům a dětem v rámci vítání občánků či rozličných akcí Knihovny města Ostravy.

Ostrava pokračuje v podpoře projektu S knížkou do života

Projekt „S knížkou do života" vede děti ke čtení už od útlého věku. Foto: MMO

Projekt S knížkou do života inspiruje ke společnému čtení v rodinách už po narození dětí a přispívá k rozvoji osobnosti dítěte. Myšlenkou projektu je provázet dítě na jeho cestě ke knihám a motivovat jej, stejně jako inspirovat rodiče, aby dítě ke čtení vedli (ať už společnou návštěvou knihovny, návštěvou akcí pořádaných knihovnou, předčítáním knih). Knihovna města Ostravy se do projektu S knížkou do života zapojila v roce 2018 mezi prvními v České republice a v uplynulých letech byly do ostravských rodin distribuovány tisíce motivačních sad, stovky dětí se zúčastnily rozličných vzdělávacích aktivit ostravské knihovny.

Koordinátorka projektu Helena Dlouhá z Knihovny města Ostravy projekt přiblížila komentářem: „V oddělení pro děti a mládež si myslíme, že je důležité číst dětem od jejich nejútlejšího věku, proto jsme rádi, že se knihovna zapojila do mezinárodního projektu Bookstart, v českém prostředí S knížkou do života. Účastníme se vítání občánků obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, které se koná v prostorách budovy Nové radnice. Vždy je to pro nás úžasná chvíle, při níž se potkáváme s našimi stávajícími čtenáři, kdy máme velkou radost, že můžeme být součástí tohoto slavnostního okamžiku s nimi. Moc si ceníme i příležitosti pozvat do knihovny rodiny, které k nám zatím nechodí, a oslovit tak i naše potencionální nové čtenáře. V knihovně pak pozorujeme, jak se nám z našich malých čtenářů stávají šikovní předškoláci, kteří s radostí chodí do knihovny a objevují kouzlo knih.“

Rodinám jsou v rámci projektu určeny dvě motivační sady. První pro děti do tří let, druhá cílí k dětem od tří do šesti let. Motivační sady pro nejmenší obsahují Předčítánky pro mrňata Radka Malého a Lucie Dvořákové, kalendář – metodiku pro rodiče, tipy na knihy, poukaz k registraci dítěte do knihovny i další drobnosti. V letošním roce byly materiály situovány do kufříku, nové sady pro příští rok budou na základě požadavků knihoven z celé země v novém obalu – plátěné tašce. Pokračující sada pro děti od tří do šesti let skýtá ilustrovanou pohádkovou knihu Ivony Březinové, komiksový metodický sešit, doporučené knížky, ukázkové číslo časopisu a další. Materiály jsou umístěny v praktickém batohu. Rodiče mohou dětem příběhy z knihy předčítat a plnit s ním jednoduché úkoly. Obsah sad je významně měněn jednou za tři léta.

Sady S knížkou do života mohou rodiče nově narozených dětí získat nejen při příležitosti vítání občánků, ale také na pobočkách knihovny před dosažením dvou let. Nejčastěji knihovníci předávají sady rodinám pro děti od tří do šesti let. Získávají je malí čtenáři, kteří oslavili třetí narozeniny a byli zaregistrováni v projektu díky první sadě. Asi nejvíce sad S knížkou do života rozdali knihovníci v ostravské ústřední knihovně, na pobočce Výškovice, Podroužkova, Dr. Martínka a Jiřího Trnky.

Knihovna města Ostravy má pro nejmenší děti připravenu také celou řadu souvisejících aktivit a nabízí 19 klubů pro nejmenší děti a jejich rodiče. V rámci společných setkání jsou připraveny nejen čtenářské, ale také výtvarné či pohybové aktivity pro děti. Cílem je podpořit čtenářskou gramotnost, zlepšit vztah ke knize a čtení u nejmladší generace i rozvoj verbálních schopností dítěte. Klubových aktivit se zúčastní ročně téměř dva tisíce rodičů a dětí.  Knihovna se stává přirozenou součástí životů dětí, v jejímž zázemí lze nalézt informace i inspiraci. Projekt je v Knihovně města Ostravy zakončen začátkem školní docházky dítěte. Na projekt S knížkou do života plynule navazuje akce Pasování prvňáčků na čtenáře a dlouhodobý projekt Knížka pro prvňáčka.

Přivést dítě ke knize v nejútlejším věku je jedním z nejlepších způsobů, jak je přirozeně navést na cestu poznání, přemýšlení, inspirace i fantazie. Nezanedbatelný je ale také společně strávený čas rodičů a dětí při čtení, společném povídání a sdílení radostí i starostí běžného dne. Projekt S knížkou do života může rodiče s nejmenšími dětmi nasměrovat k první společné cestě do knihovny a věřím, že nezůstane u cesty jediné,“ dodává primátor města Tomáš Macura, který projekt osobně podporuje.

Svaz knihovnických a informačních pracovníků ČR vyhlásil pilotní ročník projektu S knížkou do života v roce 2018, kdy se do něj zapojila i městská knihovna. Díky finanční podpoře města bylo pořízeno 6 500 sad pro nejmenší děti. Knihovna rovněž spravuje web a facebookový profil projektu, kde lze nalézt detailnější informace. Současně metodicky pomáhá knihovnám v regionu a spolupodílí se na organizaci seminářů pro knihovníky. Ve spolupráci s Moravskoslezskou vědeckou knihovnou se městská knihovna podílí na regionálním vzdělávání knihovníků v rámci projektu S knížkou do života, poslední seminář se konal 14. prosince 2022 v Knihovně města Ostravy.