Ostrava nabízí k zástavbě dvě atraktivní plochy v samém centru

22/5 2019

Proluky na území Karoliny v centru města označené Slza a Trojzubec jsou na prodej. Město vyhlásilo výzvu k podání nabídek.

Ostrava nabízí k zástavbě dvě atraktivní plochy v samém centru

Na pozemku ve tvaru slzy by měla vyrůst minimálně dvanáctipodlažní budova. Foto: archiv MMO

Zastupitelstvo města  Ostravy na svém zasedání ve středu 22. května rozhodlo o záměru prodat dva pozemky u Karoliny v Moravské Ostrava. Město Ostrava proto vyhlašuje výzvu k podání nabídek na realizaci investičního záměru s termínem do 30. září letošního roku.

„Naším dlouhodobým cílem je vytvořit z centra Ostravy atraktivní a hojně navštěvované místo. Na mezinárodních veletrzích proto pravidelně prezentujeme investiční příležitosti včetně nabídky pozemků v centru.  Jen málokteré město může v dnešní době nabídnout k zástavbě tak lukrativní pozemky, jaké aktuálně nabízíme k prodeji. A informace o zájmu společností o budování infrastruktury pro služby v centru Ostravy máme.  Prodávat budeme pouze v případě, že zájemce splní stanovené podmínky a jeho návrh bude kvalitní s pozitivním dopadem na dané území. Neustupujeme ani z našeho požadavku, aby v lokalitě Slza vznikla nová výšková dominanta Ostravy,“ řekl primátor Tomáš Macura.

Obě proluky se nachází v nejužším centru Ostravy a jsou výborně napojeny na dopravní a technickou infrastrukturu. Jejich poloha umožňuje synergii budoucích funkcí nové zástavby s tou stávající - významných kulturních, společenských a obchodních institucí.

„K prodeji nabízíme více než 16 tisíc metrů čtverečních v samém srdci města. Investor by tady mohl stavět hotel, administrativu, bydlení nebo prostory pro služby.  Tímto krokem chceme pomoci dotvořit území kolem Karoliny, které přímo navazuje na centrum města. Určitě se přitom nejedná o poslední pozemky, které nabídneme k prodeji. Připravujeme další výzvy se zaměřením na bytovou výstavbu v centrální části města,“ dodala investiční náměstkyně Zuzana Bajgarová.

V případě Slzy je požadováno, aby stavba měla minimálně dvanáct nadzemních podlaží, u Trojzubce by to měla být alespoň tři patra. Stanovena je také minimální hranice nabídkové kupní ceny. U Slzy 37 milionů, u Trojzubce alespoň 56 milionů korun. Pro obě stavby je vydáno platné územní rozhodnutí. V případě, že je budoucí investor nebude chtít využít, bude nutné respektovat základní regulační podmínky pro danou lokalitu.

S územím o rozloze téměř 8300 metrů čtverečních ve tvaru slzy je již od osmdesátých let minulého století počítáno pro výstavbu výškového objektu. Z hlediska typu zástavby by mělo jít o architektonicky kvalitní vícepodlažní objekt nebo soubor objektů městského typu.

Plocha pod označením Trojzubec se nachází mezi obchodním centrem Fórum Nová Karolina a historickou budovou Trojhalí, její rozloha je 7982 m2. Zástavba této lokality rozšíří městské centrum a propojí historického jádra s již existujícím moderním obchodně-administrativním a rezidenčním komplexem.

Při první výzvě na prodej Slzy o pozemek projevilo zájem několik společností. Ve stanoveném termínu podání nabídek byla ale doručena pouze jedna nabídka s formálními nedostatky. Ostatní zájemci se omluvili s odůvodněním nedostatku kapacit na důkladnou přípravu.