Ostrava fandí kontinentům

17/11 2017

Atletický Kontinentální pohár se koná v Ostravě až v září příštího roku, avšak žáci základních a středních škol se již nyní zapojili do projektu Ostrava fandí kontinentům. Ten zapojí děti a mládež do pohybových aktivit. Primátor Tomáš Macura věří, že díky projektu se podaří vychovat talenty, které budou jednou závodit se světovými hvězdami na Zlaté tretře.  

 

Ostrava fandí kontinentům

Jan Kudlička losuje školy k jednotlivým kontinentům za účasti primátora Tomáše Macury a náměstka Vladimíra Cigánka. Foto: René Stejskal

V kalendáři atletických akcí pro rok příští rok na území České republiky jasně vévodí Kontinentální pohár v atletice, který se uskuteční v Ostravě 8. a 9. září 2018. Atletikou však bude žít sever Moravy celý rok - zejména díky projektu Ostrava fandí kontinentům, který připravil Český atletický svaz společně s městem Ostrava a Moravskoslezským krajem.

Projekt je určen žákům základních a středních škol, stejně jako členům atletických oddílů a slavnostně odstartoval 16. listopadu, kdy na radnici města Ostravy proběhlo rozlosování = rozdělení škol dle jednotlivých kontinentů. Celkem se do projektu přihlásilo 30 základních škol a 27 středních škol. Jednotlivé školy budou mít své patrony z řad zahraničních i českých atletů. v prostorách ostravské radnice patroni týmů běžec Pavel Maslák a skokan o tyči Jan Kudlička vylosovali základní a střední školy a přiřadili je k jednotlivým kontinentům.  

„Ostrava umí tradičně pořádat i prožívat vrcholné sportovní akce na špičkové úrovni. Dokázali jsme to perfektní organizací i atmosférou při Mistrovství světa v hokeji, Mistrovství Evropy v krasobruslení, Zlaté tretře, Fed Cupu nebo Davis Cupu. Sportovním vrcholem příštího roku u nás bude bezesporu Kontinentální pohár IAAF, který patří do trojice největších světových atletických akcí společně s olympiádou a mistrovstvím světa. Do Ostravy přijedou stovky hostů z celého světa. Jsem si jistý, že i v tomto případě se naše město zhostí pořadatelské a hostitelské role na výbornou. Obzvláštní radost mám z doprovodné akce Ostrava fandí kontinentům, která má za cíl aktivní zapojení školáků do atletiky a sportování vůbec. A třeba se mezi nimi najde talent, který se za pár let poměří s nejlepšími atlety světa,“ uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura. 

„Jsem rád, že se do našeho projektu zapojilo na osm tisíc žáků. Je to skvělé číslo,“ byl potěšen náměstek primátora pro sport Vladimír Cigánek.

„Projekt Ostrava fandí kontinentům zapojí děti do pravidelné pohybové aktivity, protože atletika je základem všech sportů a v této souvislosti se propojení nabízí. Pokud chceme děti zaujmout, určitě je důlěžité, aby měli v rámci soutěží své patrony - tudíž jsme ke spolupráci oslovili čtyři přední české atlety, kteří se stali tvářemi školního projektu, v němž se v průběhu celého roku v různých rolích budou angažovat,” vysvětlil předseda Českého atletického svazu Libor Varhaníka dodal: „Zároveň bychom ale chtěli využít faktu, že se do Ostravy sjedou atleti ze všech světadílů. Ambasadory jednotlivých škol budou přední atletické hvězdy z jednotlivých kontinentů, které propojíme přímo se školami. Rádi bychom, aby se děti dozvěděly i něco o kultuře, zvycích či přímo životě atletů v různých částech světa a dalších aspektech právě ve spojení s našimi ambasadory.”

Unikátní koncept dlouhodobé soutěže pro základní a střední školy regionu podpoří v rolích ambasadorů čtyři bývalé hvězdy světové atletiky. Ambasadorem Evropy se stal bývalý světový rekordman v běhu na 110 m překážek Colin Jackson, americké atlety bude povzbuzovat autor nejdelšího dálkařského výkonu historie Mike Powell. Zbylé dva kontinenty si “rozdělily” dvě bývalé mistryně světa v běhu na 400 m překážek: výběr Austrálie a Oceánie povede Jana Pittmanová a ambasadorkou Afriky je Nezha Bidouaneová. „V Ostravě jsem byl několikrát a pokaždé se mi dostalo opravdu vřelého přivítání a podpory od atleticky znalého publika. Proto jsem rád, že se v roli ambasadora vrátím. Je to pro mě čest,” vzkázal Colin Jackson. Ambasadoři jednotlivých týmů budou se soutěžícími školami propojeni na dálku, už nyní jim poslali úvodní motivační dopis ke vstupu do soutěže.

Patrony projektu “Ostrava fandí kontinentům” jsou dvojnásobná olympijská vítězka Barbora Špotáková, halový mistr světa v běhu na 400 m Pavel Maslák, stříbrný medailista z mistrovství evropy ve skoku o tyči Jan Kudlička a juniorská mistryně světa ve výšce Michaela Hrubá.

„Každý projekt, který přitáhne děti ke sportu, je důležitý a proto jsem nad nabídkou stát se tváří Ostrava fandí kontinentům neváhal ani chvíli. Jako rodák z Havířova jsem navíc rád, že se podobný projekt koná právě v našem regionu,” řekl Pavel Maslák, v rámci projektu patron Afriky.

Společně s trojicí atletů pózoval pro vizuál projektu v “bojovném duchu” také Jan Kudlička. „Kontinentální pohár je týmovým soubojem a projekt Ostrava fandí kontinentů bude také soubojem týmů - akorát těch školních,” dodal český tyčkař, patron týmu Ameriky. Barbora Špotáková se stala patronkou Asie a Oceánie a modrou barvu Evropy bude reprezentovat výškařka Michaela Hrubá.

Čtveřice českých atletů ale nebude pouze tvářemi z plakátu, v jednotlivých fázích projektu se ho i aktivně zúčastní - ať už prostřednictvím videopozdravů nebo osobní návštěvou jednotlivých základních škol.

Kontinentální pohár v atletice jako největší světová soutěž, kterou může Česká republika uspořádat, se uskuteční v Ostravě za necelý rok coby atletický souboj nejlepších mužů a nejlepších žen ze čtyř kontinentů: Evropy, Afriky, Ameriky a Asie - Oceánie.

Český projekt “Ostrava fandí kontinentům” se zamlouvá také představitelům Mezinárodní asociace atletických federací IAAF - a díky jejich pozitivnímu přístupu se nejlepší sportovci z dlouhodobého projektu představí v rámci předprogramu Kontinentálního poháru 8. a 9. září 2018 přímo na Městském stadionu v Ostravě a zástupci jednotlivých zúčastněných škol nebudou chybět v hledišti.

Prodej vstupenek na Kontinentální pohár v atletice 2018 probíhá prostřednictvím sítě Ticketportal (www.ticketportal.cz). Ceny lístků začínají na 150 Kč za jeden den, v nejvyšší kategorii pak stojí 500 Kč. Připraveny jsou poloviční slevy pro seniory (65+), děti do 130 cm, či vozíčkáře (jejich doprovod za symbolickou 1 Kč).