Ostrava bude také o Velikonocích bezpečnější

31/3 2023

I díky preventivnímu projektu statutárního města Ostravy s názvem Bezpečnější Ostrava bude v Ostravě během nadcházejícího velikonočního období realizována řada preventivních opatření, která budou zaměřena na zajištění bezpečnosti občanů i návštěvníků města.

Ostrava bude také o Velikonocích bezpečnější

Ilustrační foto. Autor: MPO

Ve vytipovaných nákupních centrech a na Velikonočních trzích spustí strážníci ve spolupráci s policisty akci s názvem Bezpečnější nakupování a parkování, v prostředcích MHD pak poběží akce s názvem Cestujte bezpečně. Na projektu se kromě statutárního města Ostravy podílí i Městská policie Ostrava, Policie České republiky a Dopravní podnik města Ostravy.

Městský projekt Bezpečnější Ostrava je soubor opatření vedoucí k posilování bezpečnosti v Ostravě. Nabízí lidem informace, jak zejména preventivně ochránit sebe, své blízké i svůj majetek tak, aby se zde mohli cítit bezpečně. Občanům jsou k dispozici i webové stránky Bezpečnější Ostrava, na nichž mohou nalézt tipy a informace k prevenci i řešení nejčastějších situací spojených s ohrožením zdraví nebo majetku,“ vysvětlil Zbyněk Pražák, náměstek primátora.

Součástí projektu Bezpečnější Ostrava je ve velikonočním období tradičně i informační akce pro občany s názvem Bezpečnější nakupování a parkování. Tu odstartují ostravští strážníci ve spolupráci s kolegy z Policie České republiky už v pondělí 3.dubna od čtrnácti hodin v obchodních centrech Galerie a Koksovna. Akce bude pokračovat ve vytipovaných ostravských obchodních a nákupních centrech i v dalších dnech až do soboty 8.dubna, kdy končí v hypermarketu Globus.

„Na akci Bezpečnější nakupování a parkování se podílíme dlouhodobě. Obecně prevenci věnujeme velkou pozornost. Věříme, že se prevence vyplácí,“ uvedl Miroslav Plaček, ředitel Městské policie Ostrava.

V předvelikonočním období se v obchodech mohou nakupující setkat nejen se široku nabídkou zboží a řadou výhodných slev, ale i s nenechavci, kteří rádi využijí vhodných příležitostí ke svému nezákonnému obohacení.

Nepozornost pak v případě takových setkání znamená pro nakupující ztrátu financí a spousty starostí spojených s odcizením platebních karet, dokladů, klíčů od domova či vozidel.

Důvody, proč lidé o svůj majetek v předvelikonočním čase v rámci nakupování přicházejí, se zpravidla každoročně opakují. Tašky uložené v nákupním vozíku, peněženka v zadní kapse kalhot, všechny cennosti pohromadě v kabelce, pootevřený batoh, mobil volně v ruce, PIN na lístečku u karty, to vše velmi usnadňuje zlodějům situaci.

Na parkovištích pak hraje roli snížená pozornosti lidí, kteří právě ukládají nákup do auta nebo usazují děti do sedaček.

Preventisté městské i státní policie budou k vidění i v centru města na Velikonočním jarmarku v odpoledních hodinách 3.dubna na Masarykově náměstí a také na Velikonočních trzích 8.dubna na Alšově náměstí v Ostravě-Porubě a 9.dubna na náměstí v Ostravě-Jihu.

Jak v obchodních centrech, tak i na Velikonočním jarmarku a trzích pak poskytnou strážníci a policisté nakupujícím jednoduché, ale mnohdy cenné rady, jak lépe ochránit své osobní věci a neupoutat pozornost zlodějů, a to ať již formou rozhovoru s občany, pomocí preventivních materiálů projektu Bezpečnější Ostrava či videoklipů promítaných na velkoplošných obrazovkách.

A o jaké rady se jedná? „Zlatým pravidlem je nosit doklady, peníze, mobilní telefon, platební karty uložené odděleně v různých vnitřních kapsách oblečení, které máte právě na sobě. Mobilní telefon ochráníte jeho zavěšením na šňůrku kolem krku nebo zápěstí. Na parkovištích je pak základní zásadou, mít auto vždy co nejlépe uzamčené a všechny věci z kabiny vozidla, pokud možno uschovat do kufru vozidla,“ shrnula vedoucí úseku prevence Městské policie Ostrava Michaela Michnová.

Dopravní podnik města Ostravy pak ve velikonočním období přispěje ke zvýšení pocitu bezpečí občanů a návštěvníků města v prostředcích MHD akcí s názvem Cestujte bezpečně. V prostředcích MHD bude cestujícím promítán krátký animovaný klip, jak předejít svému okradení a rovněž zde budou umístěny informační letáky s problematikou bezpečného cestování.