OSTRAVA BUDE JEDNÍM Z HOSTITELSKÝCH MÍST OLYMPIÁDY DĚTÍ A MLÁDEŽE

5/12 2022

Po několika letech se zimní Olympiáda dětí a mládeže vrátí zpět do Ostravy. Již v roce 2025 se město, společně s dalšími místy našeho kraje, stane hostitelem největší české multisportovní akce určené mladým nadaným sportovcům, kteří se zde sjedou z celé republiky.

OSTRAVA BUDE JEDNÍM Z HOSTITELSKÝCH MÍST OLYMPIÁDY DĚTÍ A MLÁDEŽE

Ilustrační foto. Autor: MMO

Dlouhodobým cílem projektu je motivovat nejen mladé sportovce, ale také jejich rodiny, vrstevníky a širokou veřejnost ke sportu, aby se tak stal sport součástí jejich každodenního života.

Zimní Olympiáda dětí a mládeže se v Ostravě uskutečnila již v lednu a únoru 2012. Ostrava, jakož to město významně podporující sport, se dlouhodobě snaží podporovat velké sportovní akce, mezi které bez pochyby patří právě Olympiáda dětí a mládeže. „Olympiáda dětí a mládeže má mladým sportovcům dát okusit atmosféru skutečných olympijských her, ať už při zapálení olympijského ohně, slavnostních ceremoniálech či složením přísahy,“ uvedl náměstek primátora Jan Dohnal.

„Město dlouhodobě sportovcům nabízí vysoce kvalitní zázemí a podmínky. Na podporu v roce 2023 je vyhlášeno hned několik programů na podporu sportu v Ostravě, a celková výše podpory by měla dosáhnout více než 192 milionů korun,“ konstatoval Jan Dohnal.

V rámci olympiády se mladé sportovní naděje setkají kromě Ostravy také na sportovištích v Českém Těšíně, Frýdku Místku, Pustevnách či na Bílé, kde poměří navzájem své síly. Po Moravskoslezském kraji zavítají zimní hry, v roce 2027, do kraje Plzeňského. „Oba kraje předložily výborné kandidatury, které by byla škoda nevyužít. A tak jsme se inspirovali u Mezinárodního olympijského výboru, jenž zároveň přidělil olympijské hry Paříži pro rok 2024 a Los Angeles pro rok 2028, a sáhli jsme k podobnému kroku. Vážíme si toho, že kraje mají velký zájem hostit akci, která je celoživotním zážitkem pro tisíce mladých sportovců,“ řekl místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman.

V Ostravě se v rámci olympiády bude hrát hokej, a soutěžit se bude ve sportovním lezení a taneční soutěži. Hostitelskými místy budou multifunkční hala Ostravar Arény a Dolní oblast Vítkovice. Multifunkční hala Gong by měla hostit slavnostní zakončení her.