Ohlášená stávka zaměstnanců Dopravního podniku Ostrava

30/5 2011

O jednáních s odboráři, týkajících se neomezené stávky zaměstnanců Dopravního podniku Ostrava, jejíž počátek je ohlášen na 1. 6. 2011 od 00.00 hodin a případných opatřeních v dopravě v případě uskutečnění stávky hovořili dnes po poledni s novináři náměstek primátora města Ostravy pro dopravu Aleš Boháč, ředitel Dopravního podniku Ostrava Roman Kadlučka a další zástupci DPO.

Ohlášená stávka zaměstnanců Dopravního podniku Ostrava

Náměstek Aleš Boháč a ředitel DPO Roman Kadlučka sdělili, že jednání s odboráři probíhají od listopadu minulého roku, poslední z nich bylo dnes dopoledne. Sporný zůstává jen jeden bod, a to procento navýšení platu. Odboráři vyjednávají zvýšení tarifní mzdy o 5 %, zatímco město Ostrava, které je zřizovatelem DPO, může v současné době, kdy je městský rozpočet nižší až o 1,5 miliardy korun kvůli sníženému výběru daní, nabídnout zvýšení pouze o 1,5 procenta.

Jak uvedl ředitel DPO Roman Kadlučka, město a DPO přišlo na dopolední jednání se vstřícným krokem, a to takovým, že zaměstnancům garantuje zvýšení platu o 1,5 % v letošním i v příštím roce, který bude pro Ostravu rovněž napjatý. Odboráři tento návrh přijali k dalšímu projednávání, které proběhlo dnes odpoledne. Bohužel odboráři návrh zaměstnavatele neschválili, k dohodě nedošlo, stávka by se tedy 1. června měla konat.

Dopravní podnik Ostrava připravil opatření pro dobu konání stávky. Zatímco trolejbusy by měly vyjet stejně jako v každý všední den, autobusy a tramvaje budou jezdit v nedělním provozu. Bohužel přesná čísla o tom, kolik řidičů z celkem 965, které DPO má, ve středu do stávky vstoupí, bude jasný až v den zahájení stávky, přičemž mohou v jejím průběhu řidiči do stávky vstupovat a odstupovat. Aktuální informace budou zveřejňovány průběžně na webových stránkách dopravního podniku www.dpo.cz.

„Spolu s ředitelem DPO budeme ještě zítra navštěvovat jednotlivá pracoviště Dopravního podniku Ostrava a znovu se zaměstnanci jednat a vysvětlovat jim situaci. Tak jako při předchozích jednáních i zítra se budeme snažit dosáhnout toho, aby hromadná doprava ve městě nebyla ochromena,“ řekl náměstek primátora pro dopravu Aleš Boháč.