Ocenění strážníků, kteří pomohli zachránit život

20/8 2021

Co mohlo zezačátku vypadat jako běžný pracovní den se rychle přetočilo v den, na který minimálně tři ostravští strážníci asi nikdy nezapomenou. Ve středu 12. května o půl deváté ráno našla strážnice Monika Hueberová zraněného muže, který ležel na břiše a měl tržnou ránu nad levým okem. Muž nereagoval na žádné podněty, nedýchal a neměl hmatatelný tep. Strážnice s pomocí kolemjdoucího zahájila resuscitaci a přivolala jak záchrannou službu, tak posily z řad městské i státní policie.

Ocenění strážníků, kteří pomohli zachránit život

Ocenění strážníci Monika Hueberová a Štefan Mirga. Foto: Eva Molnárová

Jako posila z městské policie na místo přijeli Pavel Skalický a Štefan Mirga. Strážníci na místě vystřídali svou kolegyni a pokračovali v resuscitaci. Po chvíli se u muže podařilo obnovit životní funkce, což ale bohužel trvalo jen pár minut, po kterých muž opět ztratil vědomí. Na místo mezitím dorazila také hlídka Policie České republiky a společně se strážníky městské policie tak opětovně zahájili nepřímou masáž srdce. Následně na místo přijela rychlá záchranná služba, která muže převzala. Ten byl následně stabilizován a převezen na traumatologické oddělení městské nemocnice.

A právě tento čin byl ve čtvrtek 19. srpna oceněn stužkou Za záchranu života, kterou strážníkům udělil primátor města Ostravy, Tomáš Macura. Při slavnostním aktu předávání jim vyjádřil vděk: „Patří vám mé velké poděkování a obrovský respekt. Záchrana života je to nejvíc, co může kdokoliv z nás učinit.“ Strážníkům poděkoval také ředitel Městské policie Ostrava, Miroslav Plaček.

Předávání stužky Za záchranu života. Foto: Eva Molnárová

„Pro mě je předávání stužky slavnostní okamžik a bez přehánění jste vzorem pro všechny ostatní strážníky,“ dodal při ceremoniálu primátor. Slavnostního předávání se zúčastnili pouze dva z uvedených strážníků, Monika Hueberová a Štefan Mirga. Strážník Pavel Skalický převezme ocenění později.

Stužka Za záchranu života je udělována už od roku 2005. Je bílá s červeným křížem a dvěma červenými pruhy. Strážníci MPO doposud zachránili celkem 23 lidských životů. Ocenění pak převzalo již 39 ostravských strážníků.