Novinkou ostravského bikesharingu je propojení s celoroční jízdenkou ODIS a znamená celkem 30 minut jízdy na kole zdarma

24/3 2023

Služba sdílených městských kol (tzv. bikesharing), kterou Ostravané mohou využívat od dubna 2019, se mezi nimi stále těší velké oblibě. Statutární město Ostrava se proto s provozovatelem služby, společností Nextbike Czech Republic s.r.o., snaží vycházet vstříc přáním jejích uživatelů a nadále ji rozvíjet.

Ilustrační foto. Autor: Jiří Zerzoň

Nově je proto nyní možné zapojit do aplikace Nextbike dlouhodobou 365denní časovou jízdenku ODIS pro tarifní zóny 1 nebo 2 na dopravní kartě ODISka nebo ZETKA, na platební kartě, v mobilní aplikaci ODISapka nebo MojeDPO.  Držitelé takové jízdenky obdrží k dosavadním 15 minutám jízdy zdarma ještě dalších 15 bezplatných minut.

Náměstkyně primátora Kateřina Šebestová připomíná, že Ostrava podporuje bikesharing od jeho začátků, protože v něm spatřuje zdravý, ekologický a mnohdy oproti autu i rychlejší způsob dopravy: „Propojení služby sdílených kol s jízdenkou ODIS je zároveň spojením dvou možností pohybu po městě, z nichž oba jsou šetrné k životnímu prostředí. Další čtvrthodinu bezplatné jízdy na sdíleném kole mohou uživatelé vnímat jako svého druhu bonus za jejich zodpovědný přístup. Je totiž v našem zájmu, aby se služba sdílených kol stávala veřejnosti co nejdostupnější. Přispívá ke snižování emisí, pěstování zdravého životního stylu a lepší dopravní situaci v našich ulicích.“

Způsob propojení této jízdenky s aplikací Nextbike není složitý. Stačí v hlavním menu aplikace zvolit sekci „Předplatné a partnerské výhody“ (eventuelně „Moje tarify a výhody“). Druhým krokem je pouhé kliknutí na tlačítko +. To se nachází vlevo nahoře spolu s textem „Koupit předplatné/Přidat partnera“. V sekci „Dostupní partneři“ uživatel následně vybere položku podle toho, na jakém nosiči má příslušnou jízdenku nahranou, načež zvolí možnost „Propojit s partnerem“. K úplnému dokončení pak stačí pouze vyplnit požadované údaje. A je hotovo!

„Dopravní podnik Ostrava chce být laskavým, spolehlivým a moderním partnerem pro naše cestující. Proto jsme jako první dopravce v republice umožnili v naší mobilní aplikaci Moje DPO vyhledání dopravního spojení v přímé návaznosti na cyklodopravu a sdílená kola. Nově tuto spolupráci prohlubujeme a zvýhodňujeme naše nejvěrnější zákazníky. V aplikaci NextBiku si uživatel prostě v nové záložce snadno vypíše číslo ODISky a po ověření systémem může používat kolo 30 minut zdarma, nikoliv jen 15 minut jako jiní,“ doplňuje generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys.

Jak dále upozorňuje náměstkyně Kateřina Šebestová, výčet dobrých zpráv pro uživatele služby nekončí. „Pro letošní červenec a srpen plánujeme navýšit počet jízdních kol k zapůjčení na 1100 kusů. Jednotlivých výpůjčních stanovišť aktuálně máme ve městě 350. Nová se nadále zřizují, přičemž dochází také k obnově takzvaně „vypnutých“ stanovišť po zimním období. Provozovatel navíc investoval nemalé finanční prostředky do nových uzamykacích systémů, aby co nejúčinněji předcházel a zabraňoval krádežím kol.“

Výkonný ředitel společnosti Nextbike Czech Republic s.r.o. Lukáš Luňák zdůrazňuje plynulou a uživatelsky vstřícnou provázanost služby s městskou každodenností: Na bikesharing lze nahlížet, mimo jiné, jako na prodlouženou ruku MHD. Ve spoustě evropských měst nextbike funguje v symbióze s místními dopravními podniky a tím zvyšuje celkovou efektivitu městské mobility. Velmi nás těší, že jsme se právě v Ostravě k tomuto modelu připojili. Věříme, že Ostraváci propojení nextbike účtu s ODISkou využijí v hojném počtu a najdou díky prodloužení jízdy zdarma i vzdálenější cíle svých cest.“

Zatímco v „průkopnické“ sezóně 2019 posloužila sdílená kola k přesunu ve 434 496 případech, loni už provozovatel evidoval 513 747 výpůjček. Rekordním se stal rok 2020, kdy počet zapůjčení ukázal přesnou cifru 669 970.