Nominace na prestižní cenu zvyšuje návštěvnost galerie PLATO. Galeristé vycházejí veřejnosti vstříc

7/3 2024

Ostravská galerie současného umění PLATO prodlužuje v historických jatkách výstavu Uprchlá, našel skrýš, stále uniká, a to o týden, do 17. března. Vychází tak vstříc velkému zájmu návštěvníků i komisi evropské architektonické ceny Mies van der Rohe Award 2024, která si chce ještě jednou prohlédnout sídlo galerie.

Nominace na prestižní cenu zvyšuje návštěvnost galerie PLATO.  Galeristé vycházejí veřejnosti vstříc

Galerie současného umění PLATO. Foto: Lukáš Kaboň. Foto uvnitř článku: Martin Polák

Redakce, podle které dostala trojice veřejných setkání název, je centrem výstavy Uprchlá, našel skrýš, stále uniká s podtitulem Zvířecí zpravodajství a zabírá největší výstavní sál galerie, prostor bývalé vepřové porážky. Výstava, kterou na vodítku mohou navštívit i psi nebo kočky, různými způsoby motivuje návštěvníky a návštěvnice, aby opustili lidskou optiku a vnímali svět perspektivou zvířete. Přímo v redakční místnosti se může každý pustit do vlastní aktivity třeba ve formě reportáže, kterou pak zanechá na obří nástěnce. Lze si tu vypůjčit jeden z autorských kostýmů zvířat ve velikostech od 2 let po dospělého a výstavu v něm projít. Výstava je prodloužena do 17. března, následně bude galerie PLATO uzavřena kvůli přípravě dvou nových výstav, z nichž první zahájíme vernisáží 24. dubna 2024.

Důvodem prodloužení je vedle zájmu veřejnosti především návštěva mezinárodní komise evropské ceny pro architekturu Mies van der Rohe Award 2024, která nominovala stavbu mezi pět finalistů této nejprestižnější ceny za architekturu. Komise má zájem vidět budovu za běžného provozu. Nominace je famózním úspěchem konverze historických jatek v galerijní sídlo. Žádná česká stavba tohoto úspěchu dosud nedosáhla.

Výstavu už navštívilo přes osm tisíc návštěvníků. Ti se mohou také rozhodnout mezi třemi kategoriemi vstupného: kategorie Fandíš - 1 Kč, kategorie Podporuješ - 30 Kč a konečně kategorie Srdcař/ka - 100 Kč.