Na Nádražní ulici se vrací provoz

9/12 2016

Doprava v centru Ostravy získává novou kvalitu. Tu přináší zprovoznění Nádražní ulice, při jejíž rekonstrukci byly použity nové, moderní prvky. Díky nim dochází ke snížení hlukové zátěže z provozu tramvají a zvýšení bezpečnosti chodců. Automobily začnou ulicí projíždět 10. prosince od šesti ráno, zastávka Elektra bude sloužit od půlnoci z 10. na 11. prosince.

Na Nádražní ulici se vrací provoz

Nádražní ulice je připravena k obnovení plného provozu. Na snímku nově upravena zastávka Elektra. Foto: L. Kaboň

Slavnostní otevření jedné z nejfrekventovanějších tepen v centru Ostravy se uskutečnilo 9. prosince dopoledne. Zúčastnili se náměstkové primátora Břetislav Riger, Zbyněk Pražák a Iveta Vozňáková, starostka městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petra Bernfeldová, zástupci zúčastněných stavebních firem, dopravního podniku a další.

Rekonstrukce Nádražní ulice byla jednou z největších investic města realizovaných během posledních dvou let. Práce byly rozděleny do dvou etap.  První skončila v prosinci 2015 a týkala se úseku od ul. 30. dubna po ul. Stodolní. Druhá, která zahrnovala úsek od ul. Stodolní po ul. 28. října, začala na jaře 2016 a byla dokončena 30. listopadu. Celkové náklady rekonstrukce byly vyčísleny na 171,5 mil. Kč s DPH. Náklady na realizaci první etapy dosáhly 89, 6 milionů, náklady na druhou etapu 81,9 mil. Kč. První etapa rekonstrukce byla spolufinancována z dotací EU, a to ve výši 55,64 mil. Kč. Náklady na druhou etapu hradilo město.

Jak uvedl náměstek primátora Riger, rekonstrukcí město řešilo především havarijní stav vodovodní a kanalizační sítě, společnost RWE využila příležitost k rekonstrukci plynovodu. „Opravily se také povrchy silnice, chodníků a v neposlední řadě vlastní tramvajová trať tak, aby byla odhlučněná a aby technicky odpovídala požadavkům jednadvacátého stolení. Ať už rezidenti, nebo lidé, kteří zde pracují, už nebudou trpět hlukem a otřesy,“ zdůraznil Riger.

Součástí chodníků je i několik trvalkových záhonů, které přispějí k ozelenění centra. V ulici vznikly tramvajové zastávky se zálivem vídeňského typu, které jsou bezpečnější a bezbariérové. „Díky této akci se tak náš obvod opět posunul dopředu, a to ať už po estetické, nebo technické, praktické stránce,“ ocenila výsledek rekonstrukce starostka Bernfeldová. „Pro naše občany to je krásný vánoční dárek, navíc tu teď dlouho nebudeme muset kopnout,“ dodala.