Na letiště už lze jet i vlakem

14/4 2015

Letiště Leoše Janáčka Ostrava je prvním mezinárodním airportem v České republice, který má přímé vlakové spojení. Slavnostní zahájení provozu na nové trati Studénka – Mošnov a otevření železniční stanice Mošnov, Ostrava Airport se uskutečnilo v pondělí 13. dubna. Akce se zúčastnil náměstek primátora Ostravy Ivo Hařovský.

Na letiště už lze jet i vlakem

Vlaková souprava CityElefant ve stanici Mošnov, Ostrava Airport. Foto: B. Krzyžanek

„Otevření kterékoliv nové komunikace, které slouží občanům města, je pro Ostravu přínosem. Nové železniční spojení na letiště Leoše Janáčka odlehčí silniční dopravě, protože pro mnoho lidí bude pohodlnější využít dopravu vlakem, než jet na letiště autem a řešit otázku parkování,“ řekl Ivo Hařovský.

Zprovoznění nového železničního úseku, jehož provozovatelem bude Moravskoslezský kraj, současně usnadní nákladní dopravu na letiště a do blízké průmyslové zóny Mošnov, stejně jako osobní dopravu zaměstnanců zóny.

Realizaci železničního spojení na letiště Leoše Janáčka Ostrava umožnila výstavba 2,9 kilometrů dlouhého železničního úseku vedoucího ze Studénky přes Sedlnici do nové zastávky Mošnov, Ostrava Airport. Jde o první novu železniční trať vybudovanou na území ČR po 50 letech a náklady na její realizaci dosáhly 581 mil. korun. Spolufinancovány byly z rozpočtu Moravskoslezského kraje a Operačního programu Doprava.

Vlakové spojení na letiště je součástí linky S2 z Mostů u Jablunkova do Mošnova. Dle platného jízdního řádu je bude denně zajišťovat deset párů souprav CityElefant, v neděli devět. S letištní odbavovací halou spojuje železniční stanici tunelová chodba.