Moravskoslezská metropole hostí hlavu státu

28/3 2023

Do Ostravy dnes zavítal prezident České republiky Petr Pavel. Doprovází ho první dáma Eva Pavlová, na kterou však v průběhu návštěvy čekal také vlastní program. V průběhu nabitého dne si prezident prohlédl nedávno otevřený kampus Ostravské univerzity a na Nové radnici ho přivítal ostravský primátor Tomáš Macura.

Moravskoslezská metropole hostí hlavu státu

Prezident ČR Petr Pavel s primátorem Tomášem Macurou a náměstkyní Zuzanou Bajgarovou. Foto: Jiří Zerzoň

Prezidentský pár nejprve dorazil na hejtmanství, kde absolvoval schůzku s hejtmanem Ivo Vondrákem, vedením kraje a primátory moravskoslezských statutárních měst. Eva Pavlová následně zamířila na návštěvu Domova pro seniory Kamenec, poté ji čekalo slavnostní oceňování pedagogů v galerii PLATO. To se konalo u příležitosti Dne učitelů.

V prostorách moderního univerzitního kampusu, jehož vzniku statutární město Ostrava výrazně napomohlo, ocenil prezident důraz, jaký je v Ostravě a celém kraji kladen právě na rozvoj vzdělávání: „Je to důležitý faktor, jak udržet mladé lidi v regionu. Jsem rád, že jsem se mohl podívat do tohoto nového kampusu, prohlédnout si nové fakulty sportu a umění,“ zhodnotil Petr Pavel, který rovněž podpořil vládní opatření ohledně platů vysokoškolských učitelů. Pavel se zároveň stal prvním českým prezidentem, který navštívil Ostravskou univerzitu.

Po mediálním brífinku v budově Fakulty umění Ostravské univerzity se prezidenta ujal na magistrátě primátor Tomáš Macura. Jednání v primátorských saloncích doprovázelo taktéž předání darů, včetně útulného pelíšku pro Micku, „první kočku“ České republiky.

Večer prezident Pavel pobeseduje s občany v multifunkční hale Gong, zasazené do industriálního areálu Dolních Vítkovic.