Mezi Dolními Vítkovicemi a zoo začnou jezdit doubledeckery

3/6 2021

Dolní Vítkovice a zoologickou zahradu spojí víkendová výletní linka Dopravního podniku Ostrava. Patrový autobus na ní začne jezdit v sobotu 5. června.

Mezi Dolními Vítkovicemi a zoo začnou jezdit doubledeckery

Doubledecker spojí Dolní oblast Vítkovice se zoologickou zahradou. Foto: Lukáš Kaboň

První spoj vyrazí v sobotu ráno v 8:44 hodin z dolní oblasti, u zoo bude za čtvrt hodiny. Start provozu doubledeckerů bude slavnostní – v Dolních Vítkovicích proběhne křest prvního spoje, na který naváže celodenní rodinný program. U zoo bude možno ochutnat speciální „doubledeckerovou“ zmrzlinu. Ve vozech bude platit běžný tarif ostravské MHD.

Atraktivní dvoupodlažní autobusy měly mezi oběma nejnavštěvovanějšími turistickými cíli v Ostravě i celém Moravskoslezském kraji jezdit už od loňského července na speciální víkendové lince č 88. Z důvodu pandemie se zahájení provozu mezi Dolní oblasti Vítkovicemi a Zoologickou zahradou a botanickým parkem Ostrava o rok posunulo. Tyrkysově modré doubledeckery přesto po Ostravě jezdit začaly, a to od 1. listopadu 2020 ve všední dny na lince č. 78.

Primátor Ostravy Tomáš Macura vyzdvihuje u nové autobusové linky hned několik vlastností: „Jsem rád, že se podařilo pro Ostravu získat unikátní doubledeckery, a uvést je tento týden konečně na linku, pro kterou byly původně zamýšleny. Sobotní první veřejnou jízdou spojujeme dvě nejoblíbenější a nejnavštěvovanější turistické atrakce v regionu, Dolní oblast a zoologickou zahradu. Návštěvníci zoologické zahrady tak budou moci v klidu zaparkovat svá vozidla v Dolní oblasti a vychutnat si jízdu a pohled na Ostravu z netradičního nadhledu. Věřím, že to přispěje jak ke zlepšení dopravní situace kolem samotné zoo, tak k dalšímu zvýšení turistického zájmu o obě instituce. Rád bych ještě připomněl, že doubledeckery jezdí na CNG a jsou tak plně v souladu s naším záměrem budování moderní a ekologické MHD.“

Trasu linky č. 88 popsal Daniel Morys, ředitel Dopravního podniku Ostrava: „Ostravané budou moci nastoupit na výletní jízdu doubledeckerem na dvou nově zřízených zastávkách: ‚Svět techniky‘ a ‚Bolt tower‘, umístěných v areálu DOV. Přistoupit budou moci ale i kdekoliv na již dobře známých ostravských nástupištích Stodolní nebo Konzervatoř. Cestující se doubledeckerem mohou svézt několikrát v průběhu celého dne, v intervalu 30 minut. Věříme, že jízda doubledeckerem bude pro cestující nejen dobrodružstvím, ale i zážitkem, ve kterém budou moci ocenit komfort unikátních moderních vozů. Doubledeckery mají klimatizované spodní podlaží, Wi-Fi připojení k internetu, USB nabíječky a i přesto, že se jedná o vyhlídkové vozy, určené primárně k sezení, nabízí prostor na stání pro invalidní vozík nebo kočárek, u kterého se čeká velká vytíženost. Naše doubledeckery měly na této trase jezdit už loni, vše ale překazil covid. Pevně věřím, že se nic podobného znovu nestane a doubledeckery se stanou pevnou součástí poznávání Ostravy a jejich nejatraktivnějších míst. Ať už pro turisty nebo Ostravany samotné. Všechny je tímto i srdečně zvu."

První jízda doubledeckeru bude pokřtěna v sobotu v půl deváté ráno před Velkým Světem Techniky. „Vnímám to jako další krok k návratu do normálních časů. Zase jedeme! Ve Světě Techniky máme navíc dvě nové expozice: Civilizaci, která vznikla za podpory města Ostravy a Man on the Moon (Muž na Měsíci). Poprvé v Česku bude k vidění i naprosto přesná replika skafandru Neila Armstronga,” dodal k programu ředitel Dolních Vítkovic Tomáš Šiřina.

„Naším společným cílem je zatraktivnit cestu mezi dvěma významnými turistickými cíli, mezi DOV a Zoo Ostrava. Cílem je také přispět k ochraně městského ovzduší. Využitím dvoupodlažních autobusů s ekologickým provozem tak lidé spojí příjemné s užitečným. Dalším cílem je odlehčit parkovištím u Zoo a nabídnout návštěvníkům během jízdy netradiční možnost poznání krás Ostravy. Věříme, že spolu s novými druhy zvířat, spoustou mláďat a dalšími novotami v areálu Zoo budou doubledeckery originální novinkou pro naše návštěvníky v rozvolňující se složité době. Lidé se mohou těšit také na speciální „doubledeckerovou“ zmrzlinu točenou ve stánku na točně u Zoo, kde budou doubledeckery zastavovat,“ uzavřel ředitel Zoo Ostrava Jiří Novák.