Pietní akt a červeně zářící dominanty - Ostrava slaví Den válečných veteránů

11/11 2022

Památku účastníků válečných konfliktů si připomněla také Ostrava. Její vedení v čele s primátorem Tomášem Macurou položilo věnce k Památníku válečných veteránů v parku Československých letců. Právě tam se dnes konala vzpomínková akce, věnovaná Dni válečných veteránů.

Pietní akt a červeně zářící dominanty - Ostrava slaví Den válečných veteránů

Pietní akt u Památníku válečných veteránů. Foto: Jiří Zerzoň

Pietnímu aktu byli přítomni také zástupci hned několika organizací a spolků.

Ostrava si váží vojáků, kteří nasazovali a nasazují své životy v různých válečných oblastech, což dokazuje například spoluprací s Československou obcí legionářskou nebo právě zřízením nového Památníků válečných veteránů (slavnostně odhalen byl letos v létě).

Den válečných veteránů se tradičně slaví 11. 11., a to u příležitosti konce první světové války v roce 1918. Tento památný den je spojen se symbolem rudého vlčího máku, podle básně  „Na polích flanderských" od kanadského lékaře a účastníka prvoválečných bojů Johna McCrae. Česká republika se k oslavám tohoto významného dne připojila roku 2004.

Věž ostravské Nové radnice, stejně jako most Miloše Sýkory, je proto po dva večery nasvícena rudou červení barvy květu vlčího máku. Ostrava se připojuje k dalším městům, která uctí Den válečných veteránů tímto způsobem.

Obě dominanty moravskoslezské metropole se rozsvítí po setmění z 10. 11. na 11. 11. a následně z 11. 11. na 12. 11. 2022.