Městská nemocnice Ostrava získá špičkové přístroje

20/9 2018

Za částku 61,5 milionu korun, kterou využije Městská nemocnice Ostrava z Fondu pro rozvoj nemocnice, městské zdravotnické zařízení pořídí magnetickou rezonanci, výpočetní tomograf, opravy a dokumentací pro plánované investiční akce. Uvolnění této částky schválili zastupitelé na svém posledním zasedání.

Městská nemocnice Ostrava získá špičkové přístroje

Městská nemocnice Ostrava. Foto: René Stejskal

„Ve Fondu pro rozvoj nemocnice máme v současné době 775 milionů korun. Nyní použijeme 61,5 milionu korun. Z této částky bude mimo jiné pořízen nový výpočetní tomograf za 13 milionů a nová magnetická rezonance s cenou do 29 milionů korun,“ uvedl náměstek primátora pro zdravotnictví Michal Mariánek.

Výpočetní tomograf nemocnice pořídí do konce letošního září. Městská nemocnice Ostrava měla dva tomografy, avšak jeden přestal fungovat loni v prosinci. Od té doby je funkční pouze tomograf z roku 2014, a to v pavilonu Radiologie a zobrazovacích metod. Druhé již nefunkční zařízení bylo k dispozici na Centrálním příjmu s Emergency. „Nový přístroj bude po dodání zprovozněn právě na tomto oddělení, aby pacienti nemuseli být převáženi do vyšetřovny v jiné části nemocnice. Zkrátí se tak doba vyšetření, která hraje velkou roli u mozkových příhod, kdy do určité doby musíme podat přípravky na rozpuštění krevních sraženin,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Uhlig.

„Do konce roku získá nemocnice také novou magnetickou rezonanci. Zatím disponuje jediným přístrojem z roku 2003, který ročně provede 6,5 tisíce vyšetření. Přestože je funkční, bývá problematický jeho servis a také zajištění náhradních dílů na opravy,“ vysvětlil náměstek Michal Mariánek.

Na magnetické rezonanci se vyšetřují zranění lidé po těžkých úrazech a také objednaní pacienti, kdy je čekací lhůta až tři měsíce. Pokud by došlo k zásadní poruše současné magnetické rezonance, nedala by se tato vyšetření vůbec provést. Na oba přístroje bude z fondu poskytnuta částka ve výši 90 procent, deseti procenty se na jejich pořízení bude podílet samotná nemocnice.

Městská nemocnice dále zakoupí 17 zdrojů nepřerušeného napájení UPS. „Pro případ výpadku elektrické energie máme záložní dieselové agregáty, které začnou dodávat energii do 20 vteřin. Zdroje UPS budou v takovém případě dodávat energii po dobu, než naskočí dieselagregáty, aby nepřestaly fungovat přístroje u pacientů na odděleních anebo aby případný výpadek energie nepocítily chirurgické sály či hyperbarická komora,“ dodal náměstek Michal Mariánek.

Další finance budou použity např. na stavební úpravy na neurologii JIP, nové dveře, klimatizaci na kardiologii a centrálním příjmu, úpravu trafostanice u léčebny dlouhodobě nemocných, modernizaci telekomunikační sítě a vypracování dokumentací na plánované opravy a úpravy infuzního stacionáře, dětského rehabilitačního stacionáře, rehabilitačního bazénu, ambulance a zákrokového sálu urologie.