Městská nemocnice Ostrava zahájila očkování seniorů 80+

19/1 2021

V Městské nemocnici Ostrava je od úterý 19. ledna očkována veřejnost v kategorii 80+. Očkovací místo v budově C1, na oddělení Všeobecného praktického lékařství, bude otevřeno vždy od úterý do pátku od 7 do 16 hodin. Očkováni jsou pouze zaregistrovaní senioři, kterým byl přidělen termín.

Městská nemocnice Ostrava zahájila očkování seniorů 80+

Očkování seniorů v městské nemocnici. Foto: MNOF

„Nyní je kapacita 48 rezervací denně, nevylučujeme ale, že po nastavení všech procesů a logistiky kapacitu v dalším týdnu navýšíme. Očkování budou provádět zaměstnanci nemocnice, které jsme stáhli z uzavřených stanic a ambulancí, a to vakcínou Pfizer, druhá dávka tak bude následovat za 21 dní. Termín pro její aplikaci je očkovanému přidělen automaticky, informaci dostává prostřednictvím sms nebo mailu," uvedla náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči Marcela Murasová.

Místo pro očkování je v budově C1 s vjezdem i vstupem z ulice Varenská. K očkování je nutné mít sebou občanský průkaz, průkaz pojištěnce, ale také brýle, protože s každým očkovaným bude vypsán informovaný souhlas. Samozřejmostí je ochrana úst a nosu rouškou nebo respirátorem. Očkuje se do ramenního svalu, je lepší přijít v takovém oblečení, aby bylo místo jednoduše dosažitelné. Očkování bude kvůli administraci přerušeno každý den v době od 12 do 13 hodin.

„Potýkáme se s tím, že materiál k aplikaci není dodáván zároveň s vakcínou a že je v současné době velký nedostatek stříkaček vhodných pro aplikaci tzv. tuberkulinek. V nemocnici jich máme aktuálně pouze tisícovku, kterou jsme si navíc zajistili sami. Ještě větší problém ale spatřujeme v nedostatečném počtu dodávaných vakcín, které nám byly kráceny v souvislosti s avizovanými sníženými dodávkami firmy Pfizer-BioNTech do ČR. Proto, i když se snažíme na všechny požadavky reagovat s maximálním nasazením personálu, nestabilní dodávky mohou tuto snahu výrazně ovlivnit a poškodit. Včetně přeočkování zdravotnického personálu, který má od příštího týdne dostávat již druhou dávku vakcíny. Momentální improvizované podmínky budeme ladit tak, abychom předešli konfliktním situacím, čekání a shromažďování většího počtu osob," doplnila náměstkyně Marcela Murasová.

V den očkování i následující den je vhodné dodržovat klidový režim. Po první dávce ještě není ochrana dostatečná a může stále dojít k nákaze. Je doporučováno, aby byla i nadále dodržována všechna opatření k zabránění nákazy (roušky, rozestupy, pravidelné mytí a dezinfekce rukou).

Po aplikaci vakcíny se u očkovaných může projevit bolest, zarudnutí nebo otok v místě injekce, únava, bolest hlavy, bolest svalů či kloubů a méně často i zvětšení mízních uzlin, nevolnost, třesavka, zvýšená teplota nebo zimnice. Příznaky obvykle do několika dní samy odezní bez nutnosti léčby. Tyto reakce jsou však zcela běžné a mohou se vyskytovat i po jiných očkováních. Závažné reakce po očkování jsou velmi vzácné.

Rezervace na očkování je možná pouze prostřednictvím centrálního rezervačního systému na stránkách ÚZIS https://crs.uzis.cz/  nebo MZČR https://registrace.mzcr.cz/. Další informace jsou k nalezení na stránkách https://koronavirus.mzcr.cz/ockovani-proti-covid-19/.