Městská nemocnice Ostrava slaví 175 let

6/10 2023

Městská nemocnice Ostrava (MNO) letos slaví 175 let od založení. V lednu 1823 odkázal kaplan Kašpar Pittler veškerý svůj majetek ve prospěch budoucí městské nemocnice v Moravské Ostravě, která byla otevřena o čtvrtstoletí později, v květnu 1848. 

Městská nemocnice Ostrava slaví 175 let

Slavnostní grafika k jubileu Městské nemocnice Ostrava

Z malého špitálu s několika lůžky se stala velká moderní nemocnice v samotném srdci Ostravy, ve které v současné době pracuje 1950 zaměstnanců a disponuje 890 lůžky. Při této příležitosti byl v nemocničním parku vysazen v pátek 6. října památeční strom.

 „Ročně hospitalizujeme 23 tisíc pacientů, naši lékaři provedou 14 tisíc operačních zákroků – od rutinních až po ty specializované, mezi které patří například operace mozku při vědomí, bandáže žaludku nebo operace pacientů s onkologickým onemocněním, na kterých se podílí i multidisciplinární týmy zdravotníků. Stále jsme jediným Centrem hyperbarické medicíny na Moravě a nejpozději na začátku příštího roku budeme využívat zcela novou komoru – největší a nejmodernější v České republice. K dispozici máme přístrojové vybavení za více než miliardu a každoročně investujeme sto milionů do její obměny nebo rozšíření,“ uvedl ředitel MNO Petr Uhlig.

MNO poskytuje ambulantní péči ve více než 120 specializovaných pracovištích. V její porodnici se ročně narodí zhruba 1 200 dětí, jako první v ČR začala nabízet tzv. zážitkové císařské řezy, k dispozici má 11 rodinných pokojů, ženám v těhotenství a po porodu nabízí také speciální fyzioterapeutické konzultace a další služby.

„Město Ostrava v roce 2016 zřídilo speciální fond pro rozvoj nemocnice, která byla dlouhodobě podfinancovaná. Od jeho zřízení do něj bylo vloženo téměř 1,9 miliardy korun. Jen loni jsme do modernizace nemocnice investovali 200 milionů. V současné době se dokončují hned tři významné projekty – nové zázemí pro Centrum hyperbarické medicíny, parkovací dům před areálem nemocnice a do třetice je to druhá etapa přestavby klíčového pavilonu E2. A další chystáme v rámci připraveného generelu,“ řekl radní pro zdravotnictví Michal Mariánek.

Nemocniční tým tvoří 237 lékařů, 15 farmaceutů, 654 všeobecných sester a porodních asistentek, 613 zaměstnanců na pozicích nelékařského zdravotnického personálu, 162 administrativních pracovníků a 204 dělnických pozic. Všem svým zaměstnancům nabízí MNO konkurenceschopné platové podmínky i benefity od stravování v nemocniční jídelně, cafeterii, kulturní a sportovní eventy, akce v rámci projektu Zdravé Fifejdy a od roku 2024 také větší počet parkovacích míst v novém parkovacím domě před areálem nemocnice. 

Jsou to půlkulatiny, nepřipravovali jsme žádné velké akce pro veřejnost. Určitě ale chceme připomenout naši historii videem, které jsme při této příležitosti nechali vyrobit. Začíná groteskou z doby prvních let nemocniční péče, pokračuje ukázkou novodobé péče, rozpohybovali jsme historické fotografie, které jsme doplnili komentářem o vývoji naší nemocnice. Znovu v něm účinkují naši zdravotníci, takže se nám daří udržovat myšlenku z doby prvního náborového videa – naši lidé, naše prostředí, naše nemocnice. K vidění bude na sociálních sítích,“ uvedla náměstkyně pro lidské zdroje a správu Kateřina Kyselá a doplnila, že se nemocnice ve větší míře, než dříve zaměřila na akce pro zaměstnance.

„Zatímco jsme běžně z kulturně-sportovních akcí pořádali pouze Den pro zaměstnance a akce pro jednotlivá oddělení, letos jsme přidali sportovní akci pro naše zaměstnance a jejich děti, v září měřili své síly malí a velcí Fifejďáci přímo v areálu v nemocničním parku. Dostali jsme na ni pozitivní ohlasy, zopakovat bychom ji určitě chtěli i příští rok,“ dodala náměstkyně Kyselá

V rámci projektu zaměřeného na wellbeeing – Zdravé Fifejdy připravuje nemocnice pro zaměstnance na podporu fyzického i psychického zdraví, ale i pohody na pracovištích širokou nabídku kulturních, ale i vzdělávacích aktivit.

MNO je:

  Centrem vysoce specializované péče o pacienty s iktem

  Centrem vysoce specializované péče pro léčbu dětského diabetu (DIAC)

  Centrem vysoce specializované péče pro digestivní endoskopie

  Centrem vysoce specializované komplexní kardiovaskulární péče pro dospělé ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Ostrava

Z historie MNO:

-          Předpoklady k založení nemocnice byly dány již ve 20. letech 19. století.

-          Stavba byla dokončena na zahradní parcele kaplana Kašpara Pitlera v Mostní ulici v roce 1848.

-          V době epidemií (1892) byla postavena infekční nemocnice na Fifejdách, a později právě zde vznikla nová městská nemocnice císaře Františka Josefa I (1898).

-          V roce 1914 byl postaven černý pavilon a po první světové válce pokračovala nejrozsáhlejší přístavba nemocnice. (1935 zahájení stavby chirurgického bloku)

-          Ústřední rentgen a špičkový radioléčebný ústav (1940) vzniknul během druhé světové války.

-          Po ní se začala bombardováním poničená nemocnice opět rozvíjet.

-          V 50. letech přešla do vlastnictví státu (1949) a následně v ní byla zřízena i základní škola, mateřská škola a nemocniční lékárna.

-          V roce 1965 byla postavena hyperbarická komora - první v Československu a třetí v Evropě.

-          Po sametové revoluci (1991) se Městský ústav národního zdraví v Ostravě rozdělil na 10 zdravotnických zařízení.

-          V posledních letech došlo k další modernizaci budov, prostor i zařízení a dynamika rozvoje jde s technologickým pokrokem ruku v ruce.

-          Dnes se Městská nemocnice Ostrava řadí mezi moderní zdravotnická zařízení 21. století.