Město vybralo dodavatele elektrické energie

14/3 2022

Rada města vybrala na mimořádném zasedání nového dodavatele elektřiny. Rozhodnutí rady předcházelo zadávací řízení, včetně elektronické aukce, která proběhla dne 10. března 2022.

Město vybralo dodavatele elektrické energie

Ilustrační foto. Autor: Jiří Zerzoň

Do zadávacího řízení se přihlásil jeden dodavatel, který splnil jeho veškeré podmínky. Dodavatelem elektřiny pro magistrát, některé městské obvody a 25 městských organizací se stane ČEZ ESCO a.s.

Nový dodavatel ČEZ ESCO a. s. je stabilním dodavatelem na trhu energie. Znamená pro nás řešení v současné mimořádně složité geopolitické situaci, kdy se velcí obchodníci do veřejných tendrů prakticky nehlásí. Byť pro nás bude aktuálně vysoutěžená cena znamenat navýšení nákladů na elektřinu o cca 20 milionů korun měsíčně, je potřeba si uvědomit, že srovnáváme s mimořádně příznivou a již neopakovatelnou cenou bývalého dodavatele Lumius, kdy současné ceny na energetické burze jsou naopak vyšší než přijatá nabídka. Cena elektřiny pro veřejné osvětlení je stanovena ve výši 5875 korun/MWh, cena za elektřinu v rámci tarifu vysokého napětí pak činí 6893 korun/MWh. Nicméně ceny energií se nyní na burzách mění doslova z hodiny na hodinu a nutno dodat, že převážně nahoru,“ vysvětlil Radim Babinec, náměstek primátora.

Město zahájilo kroky k řešení situace okamžitě poté, co 11. ledna 2022 ukončil dodávky elektřiny bez předchozího upozornění předchozí dodavatel, společnost Lumius s. r. o., a od 12. ledna 2022 byly zahájeny dodávky elektřiny dodavatelem poslední instance. Neprodleně bylo vyhlášeno jednací řízení bez uveřejnění směřující k získání náhradního dodavatele pro přechodné období do 30. června 2022. V rámci něj ovšem město neobdrželo žádnou přijatelnou nabídku. Ihned proto následovalo zadávací řízení pro dodavatele, který by zajistil dodávky elektřiny na období do konce roku 2023. V rámci předmětného zadávacího řízení město získalo nabídku jednoho dodavatele. Během aukce, která proběhla 10. března, tento dodavatel svoji původní cenovou nabídku postupně snížil o 45 procent.

„Vítám, že se nám v této mimořádně nepříznivé době podařilo vysoutěžit spolehlivého dodavatele, který umožní městu a městským společnostem opustit nejistý režim DPI. Získaná cena, která vzešla z aukce, je samozřejmě významně vyšší, než jsme platili za elektřinu dříve, v kontextu aktuální situace je však dobrá. Preferujeme tímto jistotu dodávek a stabilitu cenových podmínek od jednoho z nejsilnějších dodavatelů na trhu. Navýšení nákladů na elektřinu pokryjeme z rozpočtové rezervy, kterou doplníme o část zdrojů z přebytku hospodaření za loňský rok. Současně to pro nás znamená silný impuls rozšířit a urychlit naše vlastní projekty na snížení spotřeby energií,“ uzavřel primátor města Tomáš Macura.