Město ocenilo Seniory roku 2023

11/12 2023

Anketu Senior roku vyhlašuje každoročně město při příležitosti Mezinárodního dne seniorů, aby ocenilo činorodé obyvatele Ostravy starší 65 let. Letošní titul Senior roku 2023 převzal pan Jan Grossmann. Ostrava udělila také dvě čestná uznání panu Stanislavu Drozdovi a Rudolfu Kubicovi. Na pomyslném vítězném stupínku městské ankety stanul Spolek seniorů Martinov.

Město ocenilo Seniory roku 2023

Ocenění senioři s náměstkem primátora Zbyňkem Pražákem. Foto: Lukáš Kaboň

Sedmnáctý rok oceňuje město osobnosti, které výjimečným způsob přispěly ke zlepšení života nejen ve městě a jejichž činnost je velmi inspirující. Od roku 2015 Ostrava oceňuje též organizace či sdružení, která přispívají k aktivizaci seniorů. Letošní ocenění převzali nominovaní z rukou Zbyňka Pražáka, náměstka primátora.

„Ocenění seniorů a seniorských klubů náleží ke krásné tradici, kterou město Ostrava každoročně pořádá. Je velmi povzbuzující vidět tolik činorodých, inspirujících lidí, kteří ani v seniorském věku nepřestali pracovat pro druhé a pomáhat v různých oblastech. Na druhou stranu je pak velmi těžké, vybrat z nominací vítěze, protože každý z těchto lidí si zaslouží náš obdiv a poděkování. Dovolte mi proto poděkovat všem, kteří i v pozdějším věku myslí na své okolí, organizují různé aktivity a jsou užiteční pro druhé,“ uvedl Zbyněk Pražák, náměstek primátora.

Titul senior roku 2023 byl udělen doc. MgA. Janu Grossmannovi, hudebnímu skladateli a publicistovi, pedagogovi. Učil v několika lidových školách umění, krátce působil jako dramaturg Janáčkovy filharmonie Ostrava a Státního komorního orchestru v Žilině, dva roky byl dramaturgem festivalu Janáčkovy Hukvaldy. Od roku 1993 pan docent působil na mnoha univerzitních a celorepublikových institucích jako pedagog a vedoucí pracovník na Katedře hudební výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity. Stále se věnuje kompozici a překladům duchovní literatury z bulharštiny. Je členem Tvůrčího centra Ostrava a Společnosti českých skladatelů při Asociaci hudebních umělců a vědců Praha.

Čestné uznání bylo uděleno Stanislavu Drozdovi, jehož celoživotním koníčkem je fotografování. Zaměřuje se především na reportážní portrét, dokument, krajinu a její detaily. Jeho tvorba je spojená s rodnou Ostravou a jejím okolím. Fotografiím dominují především proměny města, jeho městských obvodů mnohdy nabízející nevšední pohledy, které se autor snaží najít a zobrazit při svých toulkách. Díky technickému vzdělání má blízko k industriálnímu chápání prostředí města se smyslem pro detail. Fotografie vystavuje od roku 1966 a dodnes uspořádal stovky výstav, které si sám instaluje. Snímky bylo možné zhlédnout na výstavách ve Výtvarném centru Chagall, řadě poboček Knihovny města Ostravy, ve výstavních prostorách městských nebo obecních úřadů, školách, ale i v rámci řady výstav v České republice i na Slovensku. Spolupracuje s knihovnou Galerie výtvarných umění Ostrava i s fotokluby v Moravskoslezském kraji.

Třetím oceněným je pan Rudolf Kubica, kterému rovněž přináleží Čestné uznání města Ostravy. Pan Rudolf Kubica byl dlouholetým aktivním členem i cvičitelem Klubu českých turistů Ostrava – Poruba. Akce klubu byly vždy perfektně organizované a připravené a obohacovaly účastníky v různých směrech – poznávání přírody, kultura, ale také zábava.

Letošní titul Klub seniorů přináleží Spolku seniorů Martinov. Počátky klubu se datují do roku 1961. Spektrum činností klubu je vskutku obdivuhodné, od rozličných sportovních klání, přes vzdělávací projekty, k organizaci zájezdů, ale členové spolku pomáhají i s údržbou zahrady místní mateřské školy i zeleně před radnicí v Martinově. První dubnovou sobotu se podíleli i na celorepublikové akci Ukliďme Česko a společně uklidili Martinov. Věnují se rovněž rukodělným činnostem, pečou perníky či koláče, pletou ponožky a vyrábí třeba skřítky či sněhuláky na vánoční jarmark.

Doplnit můžeme také jednotlivé vítěze městské ankety Senior roku: MUDr. Blanka Malá (2007), JUDr. Eva Teicherová (2008), Mgr. Jaroslav Král (2009), Luděk Eliáš (2010), Ing. Lubomír Pásek (2011), prof. Jan Hališka (2012), Věra Heroldová (2013), Hana Papežová-Kolářová (2014), MUDr. Rajko Doleček (2015), Ing. Milan Weber (2016), Lenka Kocierzová (2017), Česlav Pietoň (2018), Anna Pinterová (2019), Zdeňka Šupíková (2020), Hedvika Juřinová a Ing. Josef Juřeník (2021), Pavel Staněk a RNDr. Jan Mayer (2022).

Na pomyslných stupíncích vítězů anketní kategorie Klub seniorů v minulosti stanuli zástupci organizací: Občanské sdružení Společnost senior (2015), Klub seniorů Nová Bělá (2016), Klub seniorů Ostrava-Plesná (2017), Klub seniorů DK Akord (2018), Sdružení seniorů OSŽ (2019), základní organizace Českého zahrádkářského svazu Ostrava-Bartovice (2020), zájmová organizace číslo 15 Kreativ (2021), Svaz postižených civilizačními chorobami v ČR, zapsaný spolek, základní organizace Ostrava-Poruba (2022).