Město finančně podpoří záchranu historické tramvaje

15/5 2024

Dopravní podnik Ostrava kromě jiného spravuje sbírku historických vozidel, která byla v průběhu dějin našeho města nasazována v městské hromadné dopravě. Tato sbírka věrně odráží vývoj vozového parku dopravního podniku a podílí se tak na zachování specifického historického dědictví.

Město finančně podpoří záchranu historické tramvaje

Ikonická „té trojka" v 70. létech 20. století. Foto: Jiří Boháček

Kolekci vozidel brzy rozšíří tramvaj TATRA T3 číslo 752 z roku 1970, na jejíž kompletní renovaci ostravský magistrát přispěje částkou 5,2 milionu korun. Dotaci schválili městští zastupitelé na svém květnovém zasedání.

Čtyřnápravový tramvajový motorový vůz čeká skutečně důkladná oprava. Týkat se bude všech elektrických agregátů včetně dosazení nové kabeláže, kompletního dokončení exteriéru a interiéru vozové skříně včetně stanoviště řidiče a pokladny průvodčího. Přibude taktéž dobový červenokrémový nátěr. Práce začnou už letos v červenci, s tím, že podle smluvních podmínek musí být dokončeny nejpozději do konce roku 2025.

„Tramvaj tohoto typu, takzvaná ‚té trojka‘, patřila dlouhá léta k nejvíce používaným tramvajím ostravského dopravního podniku. Dobře ji známe také z jiných českých měst a mnohé soupravy se dostaly i do zahraničí, včetně dalekého Taškentu v Uzbekistánu. V roce 1988 se TATRA T3 dokonce objevila v Guinessově knize rekordů coby nejpočetněji vyráběný typ tramvaje na světě,“ připomněl náměstek primátora Břetislav Riger. „Rozhodli jsme se tedy podpořit renovaci tramvajového vozu, který byl vyroben před zhruba čtyřiapadesáti lety, aby nyní získal svou původní podobu. Současná i příští generace tak uvidí, jak přesně vypadala tramvaj, která nás zařadila mezi takřečené tramvajové velmoci.“

Tramvaje TATRA T3 byly vyráběny v rozmezí let 1962–1997, kdy jich z továrních provozů sjelo více než 14 000 kusů. Tehdejší Dopravní podnik města Ostravy je používal od roku 1965, kdy obdržel zásilku prvních 20 vozů. Hromadné vyřazování těchto souprav začalo s rokem 1996. Tento typ tramvaje dosáhl mezi pasažéry značné obliby. Oceňovali zejména dobře řešený vnitřní prostor, nezaměnitelný design, velká okna, která se v době absence klimatizovaných vozů dala za horkého počasí snadno otevírat nebo naopak solidní tepelný komfort během zimních dnů.

Právě renovovaný vůz číslo 752 představuje nejtypičtějšího reprezentanta tramvají TATRA T3, které vozily cestující v Ostravě. Po výše uvedených plánovaných opravách bude souprava zahrnuta do ostravské sbírky historických vozidel MHD, která je třetí největší v České republice. Ministerstvo kultury ČR ji před čtyřmi lety zařadilo do své Centrální evidence sbírek muzejní povahy. Zrekonstruovaná tramvaj navíc poslouží Dopravnímu podniku Ostrava v průběhu různých kulturních a společenských akcí.