Měsíc autorského čtení zahajuje za pár dní i v Ostravě

28/6 2012

Letošní kulturní léto v Ostravě bude patřit opět také největšímu středoevropskému literárnímu festivalu s názvem Měsíc autorského čtení, který bude probíhat denně od 1. července do 3. srpna v Brně, Košicích, Ostravě a polské Wrocławi. Čestným hostem letošního třináctého ročníku je Slovinsko. Záštitu nad akcí v Ostravě převzal primátor města Petr Kajnar, město jí poskytuje také finanční podporu.

Měsíc autorského čtení zahajuje za pár dní i v Ostravě

Na snímku: Dnes už téměř historické foto z autorského čtení v rámci EHMK 2015

Konkrétně v Ostravě se budeme se spisovateli setkávat od 3. července do 2. srpna v klubu Atlantik. V rámci již 13. ročníku tohoto festivalu se představí téměř stovka spisovatelů - jedenatřicet Čechů a Slováků, dvaadvacet Poláků a jedenatřicet Slovinců. Právě Slovinsko je letos totiž jeho čestným hostem. V Ostravě bude festival doprovázet kabinet Protimluv, věnovaný vydavatelským aktivitám kulturně-literární revue Protimluv. Jeho hosty budou autoři z Polska.

Hlavní program denně představuje dva spisovatele: od 19 hodin čestného hosta z dané země (letos Slovince) a od 20.30 domácího autora či autorku. Doprovodný program, tj. v Ostravě Kabinet Protimluv, má svůj pravidelný začátek v 17.30 hod. Na všechna čtení a akce s nimi spojené je vstupné dobrovolné.

Měsíc autorského čtení 2012 pořádá Nakladatelství a agentura Větrné mlýny ve spolupráci se spoluorganizátory, kterými jsou Knižnica pre mládež mesta Košice a Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu. V Ostravě se tento festival objevil jako jedna z aktivit při usilování o titul Evropské město kultury 2015. Ten jsme sice nezískali, ale právě Měsíc autorského čtení patří k těm aktivitám, které se ukázaly jako velmi životaschopné, tudíž dál dobře fungují a je o ně stále u veřejnosti veliký zájem.

Podrobný program festivalu ve všech městech, medailony autorů, videa a bližší informace k festivalu naleznete zde: http://www.autorskecteni.cz/2012/cz/program.