Kulturpunkt zahájí hosté z Drážďan

1/4 2014

Hosté z partnerského města Drážďany zahájí v pořadí již čtvrté česko-německé kulturní dny v Ostravě. Týdenní festival Ostrau der Kulturpunkt nabídne filmovou přehlídku současné německé kinematografie, výstavy, literární večery i vzdělávací workshopy nebo třeba zájezd do Vídně. Festival se koná od 7. do 12. dubna.

Kulturpunkt zahájí hosté z Drážďan

Na festivalu se také představí saské hlavní město město Drážďany, které patří mezi nejstarší partnerská města Ostravy. Obě města spolupracují na různých projektech již od roku 1971.  Představení partnerských aktivit obou měst proběhne 8. dubna ve 13 hodin v klubu Atlantik.

Filmový program festivalu, který se odehraje v Minikině, nabídne to nejlepší ze současné německé kinematografie. Nebude chybět dvoudílná filmová adaptace oceňovaného románu Uwe Tellkampa, Der Turm. Svůj příspěvek do programu posílá i Německý filmový klub Ostravské univerzity, film Traumnovelle, jehož režisér Marcus Bitterer je letorem DAAD na Katedře germanistiky OU. Novinkou ve filmovém programu festivalu jsou dva bloky krátkých filmů ze světově proslulého festivalu Kurzfilmtage Oberhausen. Festival krátkého filmu Oberhausen je nejstarší a největší přehlídkou „short cinematography" na světě.

Diváci jistě ocení i životopisný snímek o německo-židovské filozofce a publicistce Hannah Arendt. Život fenomenální myslitelky, která proslula především svým dílem Eichmann v Jeruzalémě: zpráva o banalitě zla, přiblíží  ostravskému publiku kromě filmu i velká výstava v pasáží Knihovny města Ostravy s názvem Hannah Arendt – důvěra v lidství.

Na festival přijala pozvání i německá spisovatelka, překladatelka  a bohemistka Lena Dorn, která v roce 2013 strávila v Ostravě celý červenec jako moderátorka německé sekce festivalu Měsíc autorského čtení. Tentokrát se vrací na Kulturpunkt spolu s autorem populárních rozhlasových her Martinem Beckerem z Lipska.  Becker ve spolupráci s Jaroslavem Rudišem napsal dvě rozhlasové hry a také operu Exit 89 a Lost in Praha. Za sbírku povídek Krásný život získal  cenu Ingeborg Bachmannové. Na ostravském festivalu vystoupí 10. 4. v 18:00 v klubu Atlantik.

Stejně jako v loňském roce se k festivalu připojuje i Národní divadlo moravskoslezské, které v rámci festivalového programu uvede novou hru Davida Jařaba, Za vodou (Dokud nás smrt...) v režii Štěpána Pácla.

Katedra germanistiky FF OU připravuje na festival sérií vzdělávacích workshopů i „Schnitzeljagd".  Hra, do které se může zapojit každý seznámí širokou veřejnost s nejvýraznějšími stopami německé kultury, architektury a historie v centru Ostravy.

4. česko-německé kulturní dny v Ostravě, festival Ostrau der Kulturpunkt pořádá dramaturgie a produkce ostravského klubu Atlantik ve spolupráci s Katedrou germanistiky FF OU, VŠB – Technickou univerzitou Ostrava, Knihovnou města Ostravy, Národním divadlem moravskoslezským, DAAD  a Goethe-Institut Prag. Festival podporuje statutární město Ostrava, Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz a společnost Siemens.