Kulturní a vzdělávací centrum PANT

19/12 2016

Ve středu Ostravy, na křižovatce ulic Nádražní a Čs. Legií bylo v pondělí 19. prosince slavnostně otevřeno nové kulturní a vzdělávací Centrum PANT s artovým kinem a kavárnou, které bude dějištěm pravidelných akcí s širokým tematickým zaměřením. Slavnostního otevření se zúčastnili primátor Tomáš Macura a náměstek primátora Martin Štěpánek.

Kulturní a vzdělávací centrum PANT

Prostory nového Centra PANT. Foto: B. Krzyžanek

Centrum PANT nabídne četné aktivity a náměty od historie přes aktuální společenská témata, prezentace různých neziskových organizací a aktivity až po popularizaci činnosti Ostravské univerzity a dalších vzdělávacích subjektů. Návštěvníci všech generací se v centru mohou setkávat, poznat významné a zajímavé hosty, zhlédnout pozoruhodné filmy, výstavy a mnoho dalšího.

Iniciátorem vzniku Centra PANT je spolek PANT, který řadu let vytváří můstek mezi minulostí, současností a budoucností. Nyní získal své sídlo v dosud prázdném prostoru bývalého knihkupectví na křižovatce ulic Nádražní a Čs. legií a plní tak další záměr – oživit střed třetího největšího města v České republice. Centrum PANT má ambici být „domem setkávání“, otevřeným transparentním prostorem, který svým programem láká skrze uliční výlohu k nakouknutí, posezení, počtení. Nabízí zázemí a cenově dostupné prostory pro vzdělávání mládeže a dětí, pro kulturní aktivity, spolky a zájmová sdružení. V plánu je pořádání konferencí, výstav, workshopů, diskusních fór, projekcí či přednášek reflektujících aktuální společenské otázky. Počítá se také se založením Centra paměti regionu, které bude ve spolupráci s archivy, muzei a univerzitami pečovat o historickou paměť kraje.

V rámci centra PANT najdeme také Institut Jaromíra Šavrdy, který je provozován ve spolupráci s oddělením audiovizuální tvorby Slezské univerzity. S ním zde budou organizovány workshopy zaměřené na mediální výchovu či filmovou tvorbu.

Slavnostního otevření se zúčastnila také starostka Moravské Ostravy a Přívozu Petra Bernfeldová či Maciej Ruczaj, ředitel Polského institutu v Praze, který jménem institutu a polského velvyslanectví v Praze ocenil zásluhy spolku PANT o kultivování polsko-českých vztahů.