Koalice představila programové prohlášení

6/3 2015

Představitelé koaličních stran v Zastupitelstvu města Ostravy primátor Tomáš Macura (ANO 2011), první náměstek primátora Lumír Palyza (ČSSD) a náměstek primátora Zbyněk Pražák (KDU-ČSL) představili 6. března na tiskové konferenci koaliční programové prohlášení pro volební období 2014–2018.

Koalice představila programové prohlášení

Lumír Palyza (zleva), Tomáš Macura a Zbyněk Pražák komentovali koaliční programové prohlášení vedení města Ostravy. Foto: B. Krzyžanek

Jak zdůraznil primátor Tomáš Macura, programové prohlášení tří koaličních stran vychází z koaliční smlouvy uzavřené 29. října 2014 mezi hnutím ANO 2011 a stranami ČSSD a KDU-ČSL, které uspěly ve městě Ostravě v podzimních komunálních volbách. Jednotlivé subjekty se v něm zavazují společně prosazovat programové priority. Programové prohlášení obsahuje 27 oblastí života města a jeho obyvatel, přičemž se nedá říci, že by některý z bodů byl upřednostňován před jiným. Přesto primátor vyzdvihl témata, na které bude vedení radnice klást důraz. Ať už jde o aktivní přístup k řešení nezaměstnanosti, podporu podnikání, ekologii, bezpečnost ve městě, transparentnost hospodaření, potírání korupce a klientelismu, oživení městského centra apod.

První náměstek primátora Lumír Palyza přirovnal programové prohlášení ke čtyřletému jízdnímu řádu na cestě k plnění představ občanů o fungujícím městě. Podtrhl cíle v oblasti omezení hazardu, kde bude koalice hledat průsečík se zájmy a představami obvodů, představil záměry v dopravě, kultuře, sportu a dalších sférách. Náměstek primátora Zbyněk Pražák ocenil, že programové prohlášení je výsledkem konstruktivního přístupu všech zúčastněných a je v souladu s programem KDU-ČSL. Právě proto jmenoval mezi prioritami podporu rodiny, péči o seniory, vzdělanost, rozvoj městské nemocnice apod.

Kompletní text Programového prohlášení koaličních stran ANO 2011, ČSSD a KDU-ČSL pro volební období 2014–2018 ve statutárním městě Ostrava najdete zde.