Katalánská "horečka" v centru Ostravy

27/6 2017

Na začátku letních prázdnin, 30. června a 1. července, zažije centrum Ostravy velkou pouliční slavnost: vedle sebe zde proběhne Festival v ulicích a zároveň oslavy 750. výročí první písemné zmínky o městě Ostravě, které do moravskoslezské metropole přivedou více než 250 umělců ze španělského Katalánska. Jedním z největších taháků bude stavba lidské věže. První lidskou věž, kteří Katalánci postaví, bude v pátek 30. června v 16 hodin na Prokešově náměstí.

Katalánská "horečka" v centru Ostravy

Ukázka stavby lidské věže. Ilustrační foto.

Katalánci zde představí svoji unikátní kulturu: neuvěřitelné lidské pyramidy, které mohou dosáhnout 10 až 15 metrů, obří loutky v historických krojích, tradiční akrobacii, ohňové draky, tance, hudbu, hořící rum a další speciality, z nichž mnohé jsou součástí kulturního dědictví UNESCO. Vstup na obě akce je zdarma.

Katalánští umělci vystoupí v Ostravě v rámci akce Evropská historie v ostravských ulicích – ve znamení Barcelony, která je součástí letošních celoročních oslav 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě. Obyvatelé i návštěvníci Ostravy uvidí desítku předních katalánských souborů – Gegants de Torroella de Montgrí, Gegants Veguers de Montblanc a Gegantó Pep Ventura (obří loutky), Federació de Diables de la Ciutat de Barcelona (ohňoví draci), Aiguabarreig a Cobla Volta Món (hudební orchestry), Colla Xàldiga (taneční skupina), Colla Castellera Vila de Gràcia (lidské pyramidy), Àliga de Tàrrega a Drac de Figueres (zvířecí masky) a Capgrossos de Capellades (obří hlavy).

„Příjezd Katalánců a jejich vystoupení v Ostravě umocní probíhající oslavy 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě. Něco takového tady ještě nikdy nebylo,“ uvedl náměstek ostravského primátora Zbyněk Pražák, který se v katalánské metropoli účastnil svátku svaté Eulálie, které je zasvěcena stará barcelonská katedrála a na jejíž počest se zde koná velkolepá lidová slavnost, při níž ožívají staré folklorní zvyky. „A musím říct, že to byl opravdu nezapomenutelný zážitek,“ dodal náměstek Zbyněk Pražák s tím, že ti, kteří se chtějí pohybovat v blízkosti oheň chrlících draků, musí dodržovat několik doporučení… „zapomenout na syntetické materiály a mít na sobě bavlněné oblečení s dlouhými rukávy, dlouhé kalhoty, plátěný klobouk nebo kapuci a kožené boty. Vzít si šátek na ochranu obličeje a krku. Důležité je samozřejmě sledovat okolí, mít kolem sebe dostatek prostoru a dbát pokynů pořadatele a organizačního týmu,” doplnil náměstek Zbyněk Pražák.

„Tak rozsáhlou prezentaci katalánské kultury ještě Česká republika nezažila. Bude to obrovská podívaná a nezapomenutelný zážitek nejen pro rodiny s dětmi,“ uzavírá ředitelka Festivalu v ulicích Petra Hradilová.

Na již tradičním Festivalu v ulicích, který se letos posunul na začátek prázdnin a rozšířil na Slezskoostravský hrad zdarma zahrají například Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, oceňovaná zpěvačka Lenny, Xavier Baumaxa, The Weight z Rakouska, Flo z Itálie, Thom Artway, Emma Smetana, Malalata či Prago Union. „K největším zahraničním tahákům budou bezesporu patřit bruselští Kel Assouf, kteří míchají těžký rockový zvuk – připomínající například Led Zeppelin – s africkými trance rytmy,“ láká ředitelka Festivalu v ulicích Petra Hradilová. Vyvrcholí zde také hudební soutěže Jump into Colours, kde poměří své „hudební síly“ kapely, které zvítězily v nejrůznějších hudebních soutěžích. Vítěz o tři týdny později zahraje na Colours of Ostrava.

„Návštěvníci se mohou těšit na další bohatý program,“ doplňuje Petra Hradilová. Například na Scénu VŠB – Technické univerzity Ostrava s interaktivní a zábavnou vědou a technikou, Sportovní zónu Ostravské univerzity s aktivitami na vodě i na souši, taneční představení Ghana zrána spojující Afriku a Evropu, koncert a divadlo v prostorách Studia Felix nebo představení a workshop ostravských vyznavačů swingu. Návštěvníci si budou moci zacvičit taoistické tai chi, protáhnout se v CrossFit gymu, vyzkoušet parkour nebo hrát deskové hry. Ve stanu Tanec pro život ArcelorMittal Ostrava se bude tancovat na podporu dvou nových projektů „Voda pro krajinu“ ČSOP Salamandr a „Doma až do konce“ Mobilního hospice Ondrášek. Pro rodiny s dětmi je připravena dětská zóna Hitrádia Orion. Dům umění v Ostravě láká na výtvarné dílny a gastrofestival v okolí galerie.

Obě akce propojí dva festivalové průvody v pátek (16.00–17.00 Prokešovo náměstí – Masarykovo náměstí) a sobotu (13.00–14.00 Okolí Slezskoostravského hradu): s tanečníky, bubeníky, loutkami, muzikanty, a navíc s katalánskými umělci s obřími loutkami, hudebníky, tanečníky a dalšími lákadly.

Dopravní omezení

Na trase průvodu, který bude v pátek 30. června vycházet zhruba v 16.20 z Prokešova náměstí na Masarykovo náměstí dojde kvůli zajištění bezpečnosti účastníků, k významnému, ale krátkodobému dopravnímu omezení. Policisté a strážníci uzavřou pro veškerou dopravu na přibližně 15 minut křižovatku Sokolská třída x Českobratrská ulice. Prosíme všechny řidiče, aby se řídili pokyny uniformovaných strážníků a policistů.

Více informací a novinky na www.festivalvulicich.cz a www.ostrava750.cz

Festivalové průvody