Jízdné v MHD zaplatíte bankovní kartou

29/6 2016

Od půlnoci ze středy na čtvrtek 30. června budou mít cestující ostravskou hromadnou dopravou možnost uhradit jízdné bezkontaktní bankovní platební kartou bez tištění papírové jízdenky. Jedná se o první odbavovací systém svého druhu na evropském kontinentu, technologicky obdobný funguje od roku 2014 pouze v Londýně.

Jízdné v MHD zaplatíte bankovní kartou

V ostravské MHD můžete od půlnoci 30. června platit jízdné také bezkontaktní bankovní kartou. Ilustr. foto

Dopravní podnik Ostrava a. s. připravil průlomový způsob placení jízdného ve spolupráci s Koordinátorem ODIS, Visa Europe, ČSOB, XT-Card a společností Mikroelektronika. Ve všech 613 vozidlech DPO, tramvajích, autobusech a trolejbusech je 2139 terminálů (čteček) čipových karet ODISka připraveno od 30. června akceptovat také bezkontaktní bankovní karty. Pro cestující to znamená dvě velké výhody – nemusí před nastoupením do dopravního prostředku nebo u řidiče shánět jízdenku a dokonce ani nemusí předem zjišťovat, jakou cenu jízdného má uhradit, aby se dostal tam, kam potřebuje.

Při nástupu pouze přiloží kartu k terminálu, pořídí si tak elektronickou jízdenku a dál už se může spolehnout na inteligentní systém, který zvolí optimální jízdné. Pokud jízda trvá méně než 10 minut a cestující nehodlá přestupovat, při výstupu z vozidla znovu přiloží kartu a zaeviduje se mu nepřestupní jízdenka. Pokud v jízdě pokračuje déle nebo přestoupí na jiný spoj, zaeviduje se mu jízdenka přestupní. Při přestupu na jinou linku stačí pouze znovu přiložit platební kartu k terminálu.

Inteligentní systém umí vyhodnocovat a propočítávat jízdné tak, aby cestující vždy zaplatil pro něj tu nejlepší kombinaci jízdenek. Pokud se například stane, že si cestující zakoupí nepřestupní jízdenku, ale pak se rozhodne pokračovat v jízdě nebo přestoupit na jiný spoj, nezaplatí dvakrát nepřestupní tarif, ale pouze jeden přestupní – systém vyhodnotí jízdné podle skutečných časů přiložení či času přestupu. A když cestující jezdí po městě celý den, nemusí propočítávat a řešit vůbec nic. Pokud by součet denních plateb za jízdné měl překročit cenu 24hodinové jízdenky (80 Kč), systém naúčtuje pouze její cenu. Cestující nemusí v žádné fázi nákupu jízdného cokoli mačkat, volit mezi tarify, schovávat papírovou jízdenku či stvrzenku.

Nový způsob placení jízdného je bezpečný. Terminály v ostravské MHD dodržují standardy kartových společností a rovněž bezpečnostní standard PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard), což jsou mezinárodní pravidla definující podmínky nakládání s údaji z platebních karet.